Erişilebilirlik

14 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Amerikan basını Kuzey Kore’nin nükleer programı konusunda varılan anlaşmayı ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılıyor. Washington Post, Kuzey Kore’nin nükleer tesislerini geçici olarak kapatmayı kabul ettiğini belirtiyor ancak şu ana kadar ürettiği plütonyum ve silah stokunu elinde tutmaya devam edeceğine dikkat çekiyor.

"Bir çok Kuzey Kore uzmanı gibi bizim de, Kuzey Kore lideri Kim’in nükleer silahlardan vazgeçeceği konusunda şüphelerimiz var. Bunun tek yolu, kendi iktidarının buna bağlı olduğu konusunda Kim’i ikna etmektir. Amerikalı yetkililer, Kuzey Kore’nin yakıt ve gıda ihtiyacını karşılayan Çin’in bu konudaki çabasının cesaret verici olduğunu belirtiyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in yaptırımları da işe yarayabilir. Ancak dünkü açıklama sadece bir başlangıçtı ve dışişleri bakanı Rice’ın da dediği gibi, henüz maçın ilk yarısındayız."

New York Times anlaşmayı diplomasinin zaferi olarak yorumluyor. Bu anlaşmanın daha önce imzalanmamış olmasını Başkan Bush’un Kuzey Kore’yle görüşmeme politikasına bağlayan gazete, Amerika’nın İran, Suriye ve Küba gibi ülkelerle ilişkisinde de diplomasiye şans tanıması gerektiğini vurguluyor.

"Washington’da, Bush’un bir çok başarısızlıktan sonra, önemli bir başarı sağladığı yönünde bir çok yorum yapılacaktır. Bu hararetli tartışmaları engellemek istemeyiz. Ama dışarıda daha bir çok tehlike var. Umarız Başkan Bush, çıkartması gereken en önemli dersi iyi kavramıştır: Bazen, güç de olsa düşmanlarınızla konuşmanız gerekir..."

Los Angeles Times da Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili görüşmelerde yıllar sonra bir ilerleme sağlanmasını, Amerika’nın tavrını esnetmesine bağlıyor. Gazete, anlaşmanın Amerika’daki sertlik yanlıları tarafından eleştirildiğine de dikkat çekiyor.

"Bu taktik değişiklik, Amerika’nın ilkelerinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Yani, muhafazakarların korkması için bir neden yok. Eğer Kuzey Kore anlaşmaya uymazsa, uluslararası yaptırımların uygulanması artık daha kolay olacaktır. Yönetim, geçici de olsa böyle bir umut ışığına kapı araladığı için eleştirilmeyi değil, takdir edilmeyi hak ediyor."

Christian Science Monitor İran’ın Irak’taki Şii milisleri silahlandırdığı iddiasını inandırıcı bulmuyor. Gazete, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasının da boş çıktığını hatırlatıyor.

"Irak’ta istikrar hem İran’ın hem de Amerika’nın çıkarınadır. Bu da çatışma yerine işbirliği umudunu beslemektedir. Ancak, Amerika’nın elindeki kanıtları abartarak İran’ın Irak’taki müdahalesini öne çıkartma yönündeki beceriksiz çabaları, yönetimin Irak’taki hatalarının suçunu İran’a yıkmaya, hatta İran’la bir savaş başlatma kaygısına yol açtı. Bu kaygıların doğru olma ihtimali düşük olsa da, yaşananlar Bush yönetiminin inandırıcılığını ne kadar kaybettiğini gösteriyor."

XS
SM
MD
LG