Erişilebilirlik

İran'dan Amerika'ya Uyarı


İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hameney Amerika’nın ülkesine saldırması halinde Amerika’ya karşı tüm dünyada misillemeye geçeceklerini söyledi.

İran’ın Basra ve Umman Körfezinde yaptığı tatbikatın ikinci gününde, Hava Kuvvetleri komutanlarına hitap eden Hamaney, "düşman, herhangi bir tecavüze şiddetle karşılık vereceğimizin bilincindedir” dedi.

Devrim muhafızları komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, tatbikat sırasında, Rusya’dan satın alınan Tor-M1 adlı yeni hava savunma sisteminin başarıyla denendiğini dün açıklamıştı.

Eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani de bir süre önce benzer bir uyarıda bulunmuş, İran’a saldırmayı deneyenlerin ağır bir bedel ödeyeceğini vurgulamıştı.

Amerika, geçen hafta, Basra Körfezine ikinci bir uçak gemisi grubu sevk edileceğini duyurdu. Ancak yetkililer İran’a karşı savaş hazırlığı yapıldığı yolundaki haberleri ısrarla reddediyor.

Bu arada İstihbarat Bakanı Gülam Hüseyin Muhsini Eceyi, İran sınırları civarında faaliyet gösteren bir Amerikan-İsrail casus şebekesinin belirlendiğini açıkladı. Bakan, casusluk eğitimi içini yurt dışına gitmeye çalışan bazı İranlıların yakalandığını da duyurdu.

XS
SM
MD
LG