Erişilebilirlik

Amerika'nın Sesi Türkçe Yayınlarına Devam Kararı


Yeni bütçe tasarısı Amerika’nın Sesi'nin yayın ve programlarında da kesinti getiriyor.

Amerika’nın Sesi’nin de bağlı olduğu Amerikan Uluslararası Yayıncılık Dairesi, 2008 bütçe tasarısının bazı dillerde yayınların artırılmasını, bazılarının ise kesilmesini öngördüğünü açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Türkçe Servisi’nin yayınlarına dokunulmuyor. Türkçe Servisi, günde toplam bir saat 15 dakika süreli üç ayrı radyo yayınına devam edecek. Bunun yanısıra, Türkçe Servisi’nin TGRT Haber kanalı aracılığıyla yapmakta olduğu televizyon yayınları ile Internet sitesi de hizmetlerine devam edecek.

Yeni bütçe tasarısı uyarınca Amerika’nın Sesi’nin 14 saatlik İngilizce radyo haber programına son verilecek. Dili az bilenler için özel bir İngilizce ile yapılan yayınlar ise devam edecek.

Kanton, Özbek, Hırvat, Yunan, Gürcü ve Tayland dillerindeki yayınlara da son veriliyor. Bunlara ek olarak, Arnavut, Sırp, Bosna, Makedonya, Hint ve Rus dillerindeki radyo yayınlarına son verilmekle birlikte, bu dillerdeki televizyon yayınları devam edecek.

Amerika’nın Sesi’nin Kuzey Kore, Küba ve Venezüella’ya yayınları devam edecek, ayrıca gelecek haftadan itibaren Somali’ye yeni bir yayın başlayacak.

Bütçenin ve getireceği yayın değişikliklerinin yürürlüğe girebilmesi için Kongre’nin onayı gerekiyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG