Erişilebilirlik

İranlı Diplomat Irak'ta Kaçırıldı


İran'ın Bağdat Büyükelçiliği İkinci Sekreteri asker üniformalı kişiler tarafından kaçırıldı.

Olayın, Pazar akşamı, Bağdat’ın Karadah semtinde meydana geldiği öğrenildi. Yetkililere göre, iki araçla resmi konvoyun önünü kesen 30 silahlı kişi Celal Şarafi'yi kaçırdı.

Görgü tanıklarına göre silahlı kişilerin üzerinde, Amerikan birlikleriyle ortak operasyonlara katılan özel bir Irak komanda biriminin üniforması bulunuyordu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammet Ali Hüseyni, olaya karışan kişilerden bazılarının Irak güvenlik kuvvetleri tarafından yakalandığını ancak diplomatın bulunduğu aracın kaçtığını açıkladı.

Sözcü, Irak Savunma Bakanlığı Amerikan ordusunun denetiminde olduğu gerekçesiyle diplomatın can güvenliğinden Amerika’nın sorumlu tutulacağını da vurguladı.

Bu arada, Bağdat’ta uygulamaya konulacak yeni güvenlik operasyonuyla ilgili hazırlıklar sürüyor. Amerika ve Irak ordusu tarafından ortaklaşa düzenlenecek operasyonunun komutası için yeni bir merkez kuruldu.

Operasyon, yaklaşık 90 bin Amerikan ve Irak askerinin Bağdat ve civarındaki kentlerde 24 saat aralıksız devriye gezmesini öngörüyor. Dün Bağdat ve çevresindeki bombalı saldırılarda en az 24 kişi öldü.

XS
SM
MD
LG