Erişilebilirlik

İngiltere'de Kuş Gribi Olayı Büyüyor


İngiltere’nin doğusundaki bir hindi çiftliğinde 2,500 hayvanın kuş gribinden öldüğünün anlaşılması üzerine 160 bin hindi itlaf edildi.

İngiliz yetkililer yeni sağlık önlemlerini açıklarken, ülkede kümes hayvanlarının nakli konusunda kısıtlamalar getirdi. İtlafın devam etmesi bekleniyor.

Ölümcül H5N1 virüsünün ortaya çıktığı Holton'da, 2 bin kilometrekarelik alan incelemeye alındı. Ülkedeki bütün kuş gösterileri ve güvercin yarışları da yasaklandı.

İngiltere’de bulunan virüs türü, geçen ay Macaristan’da bulunanla aynı izleri taşıyor.

2003’te Asya’da keşfedildiğinden bu yana 165 kişinin ölümüne yolaçan virüs, hayvanlardan insanlara bulaşmakla birlikite henüz insandan insana geçmiyor. Ancak virüsün genetik değişim geçirip insandan insana geçer hale gelmesinden çok ciddi kaygı duyuluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Cumartesi günü, Nijerya’da da kuş gribine yakalanan bir kadının öldüğünü duyurdu. Kuş gribi, geçen yıl Türkiye’de de ölümlere yol açmıştı.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Kuş gribi uzmanı, David Nabarro, Avrupa’da önümüzdeki aylarda kuş gribi vakalarına rastlanmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Nabarro, göçmen kuşların Avrupa’daki kümes hayvanlarıyla temas etmesinin muhtemel olduğunu belirtti ancak uzman, Avrupa kıtasında insanlar için ölümcül tehlikenin az olduğuna dikkat çekti.

Rusya ve Japonya İngiltere'den kümes hayvanı ithalatını durdururken, Hollanda ve Norveç hükümetleri hastalıklı göçmen kuşlara karşı yeri önlemler aldı.

XS
SM
MD
LG