Erişilebilirlik

Üst Düzey Taleban Sorumlusu Öldürüldü


NATO yetkilileri, Afganistan’daki son operasyonda, üst düzey bir Taleban komutanının öldürüldüğünü duyurdu. Hava kuvvetleri tarafından düzenlenen operasyon güneydeki Helmand ilinin Musa Kale bölgesi yakınlarını hedef aldı.

NATO sözcüsü Albay Tim Collins, Musa Kale yakınlarındaki bir kasabanın militanların elinden kurtarıldığını, Molla Gaffur adlı üst düzey bir sorumlunun da öldürüldüğünü açıkladı. Sözcü diğer Taleban militanlarının ölüp ölmediği konusunda bilgi vermedi.


Operasyon Afgan ordusuyla eşgüdümlü olarak düzenlendi. Söz konusu kasabanın geçen Perşembe Taleban militanlarının eline geçtiği ve militanlarının kendi bayraklarını astıkları kaydedildi.

Aynı kasaba geçen Ekim ayına kadar İngiliz kuvvetlerinin denetimindeydi. Ancak Kabil hükümetinin yerel liderlerle uzlaşmaya varmasının ardından hem İngiliz askerleri, hem de Taleban militanları bölgeden çekilme kararı almıştı.

Bugün (Pazar) ayrıca, Afganistan’da bulunan 35 bin NATO askerinin komutası Amerikalı bir generale geçti. Orgeneral Dan McNeill, altı ay sürecek yeni komutayı, İngiliz kuvvetlerden devraldı.

XS
SM
MD
LG