Erişilebilirlik

İran Yine İşbirliği Vaadediyor


İran'ın nükleer konularla ilgili görüşmelerdeki baş temsilcisi Ali Larijani, Birleşmiş Milletler yetkililerinin, ülkesinin nükleer tesislerinde Nükleer Malzemenin Yayılmasını Önleme Andlaşması çerçevesinde istedikleri zaman denetleme yapabileceklerini söyledi.

İran bu andlaşmayı imzalayan ülkeler arasında yeraldığı halde bugüne kadar nükleer tesislerinde inceleme yapılmasını izin vermemişti.

İran'ın yarı resmi öğrence haber ajansı, ISNA'nın bildirdiğine göre, aynı zamanda İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri olan Larijani, ülkesinin Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerji Dairesi'yle denetimler konusunda işbirliği yapacağını bildirdi.

Oysa İran geçen ay 38 BM denetçisinin nükleer tesislerde inceleme yapmak üzere ülkeye girmesine izin vermemişti. İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, uluslararası kuruluşa üye olan ülkelerin denetçilere itiraz etme hakkı bulunduğunu söylemişti.

Öte yandan Bloksuz Ülkeler Grubu üyesi ülkelerin diplomatlarından oluşan bir heyet bugün (Cumartesi) İran'ın İsfahan kentindeki nükleer tesisinde inceleme yaptı. Heyette, Mısır, Malezya, Küba, Cezayir, Sudan ve Arap Birliği diplomatları bulunuyor.

İran diplomatların Natanz nükleer tesisinde inceleme yapmasına ise izin vermedi. Heyet, İran'ın burada silah değil enerji üretimi amacıyla nükleer faaliyet yürüttüğü yolundaki açıklamalarının doğruluğunu tesbit etmek üzere Natanz tesisini görmek istemişti.

İranlı yetkililer Natanz'da uranyum zenginleştirme amacıyla kullanılan 3,000 aygıtı monte ettiklerini açıklamıştı.

Amerika ve diğer batılı ülkeler İran'ı nükleer silah programı yürütmekle suçluyor. İran ise nükleer programının barışçı amaçlı olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG