Erişilebilirlik

'301. Madde En Büyük Engel'


Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü geçen yıl rekor düzeyde gazeteci ve yazarın öldürüldüğünü açıkladı. Örgütün, 98 ülkedeki gelişmeleri kapsayan yeni raporunda, 2006’da, çeşitli ülkelerde en az 110 gazetecinin öldürüldüğü, 870 gazetecinin tutuklandığı ve yaklaşık bin 500 basın mensubunun saldırıya hedef olduğu belirtildi.

2007 raporunda, Irak’ta geçen yıl 65 gazetecinin öldürüldüğü ve Rusya’da katledilen Anna Politkovskaya’nın, Vladimir Putin’ın Devlet Başkanlığı sırasında cinayete kurban giden 20’inci gazeteci olduğu belirtiliyor.

Merkezi Paris’te bulunan örgütün yeni raporunda Türkiye’ye yönelik eleştiriler de var. Rapora göre Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesi, Türkiye’de basın özgürlüğü önündeki en büyük engel.

Raporda, bu maddeye dayanılarak, geçen yıl, Türkiye’de, çoğu gazeteci ve yazar olmak üzere, 65 kişi hakkında dava açıldığı hatırlatılıyor. Raporda, Türklük, cumhuriyet ve devletin temelleri ve kurumlarına hakaretle ilgili olan 301. Madde’nin bazı hükümlerinin muğlak olduğuna da dikkat çekiliyor.

Rapora göre, örneğin, yasada “eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” denildiği ancak eleştiriyle hakaret arasındaki farkı belirlemek savcı ve hakimlere bırakıldığı için keyfi yorumlamalar yapılıyor. Raporda, Hrant Dink, Orhan Pamuk, Erol Katırcıoğlu, Murat Belge, Haluk Şahin, Hasan Cemal, İsmet Berkan ve Elif Şafak gibi ünlü yazar ve gazetecilerin yazıları nedeniyle yargılandığı; Cumhuriyet gazetesinin üç kez bombalandığı; Diyarbakır’da bir gösteri sırasında vurulan gazeteci İlyas Aktaş’ın daha sonra öldüğü; Tunceli’de gazeteci Rüştü Demirkaya’nın teröristleri desteklemekle suçlandığı ve Konya’da dincilerin saldırısına hedef olan Sabah gazetesi muhabiri Aliye Çetinkaya’ya polislerin yardım etmediği belirtiliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 301. Maddenin, ifade özgürlüğüne doğrudan bir tehdit oluşturmakla kalmadığı, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara da aykırı olduğu görüşünde. Bu anlaşmalardan biri Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi diğeri ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi. Raporda Türkiye’nin iki sözleşmeye de taraf olduğu belirtiliyor ve ifade özgürlüğünün savunulması ve korunması açısından yasal yükümlülüğü bulunduğu ileri sürülüyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün geçen yılı kapsayan ancak bugün açıklanan raporu, yıl sonuna doğru hazırlandığı için raporda Hrant Dink’in 19 Ocak’ta öldürülmesine yer verilmiyor.

XS
SM
MD
LG