Erişilebilirlik

Kongre'nin Yetkileri Tartışılıyor


Washington’da Kongre’nin yetkileri tartışılıyor. Senato Adalet Komisyonu, Kongre’nin Irak’a 21 bin ek asker gönderme kararını engelleme ve Irak savaşını sona erdirmeye yetkisi olup olmadığını soruşturuyor.

Adalet Komisyonunda ifade veren uzmanlar, Kongre’nin, Amerikan Başkanının askerleri savaşa gönderme yetkisini engellemeye hakkı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Arlen Specter, Başkanın, karar verme yetkisine sahip tek merci olmadığını belirtti. Specter, kararların ortak sorumluluk anlayışıyla alınması gerektiğini ifade etti.

Adalet Komisyonu Başkanı Senatör Russ Feingold da, Amerikan askerlerinin Irak’a sevk edilmesi için ayrılan ödeneklerin 6 ay sonra kesilmesi için bir tasarı hazırladığını açıkladı.

Bu arada, Senatör Barack Obama da, Irak’taki Amerikan askerlerinin Mayıs ayında çekilmeye başlanması ve çekilmenin 2008 yılının Mart ayına kadar tamamlanmasını öngören bir tasarı sundu.

Kongre'de çoğunluğu oluşturan Demokrat Partililer ve bazı Cumhuriyetçiler, Başkan Bush'un Irak'a 21 bin ek Amerikan askeri gönderme planına karşı çıkıyor. Senato Dışilişkiler Komisyonu, geçen hafta bu plana karşı çıkan bir tasarıyı kabul etti. Bağlayıcı olmayan tasarı, önümüzdeki hafta Senato Genel Kurulunda oylanacak.

XS
SM
MD
LG