Erişilebilirlik

Ralston: 'Gizli adımlar atıyoruz'


Amerika’nın Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Joseph Ralston, Irak’ın kuzeyine yaptığı ziyaretten sonra Ankara'da görüşmeler yaptı.

Ralston, Irak Kürdistan Demokrat Parti lideri Mesut Barzani’yi PKK’nın hem Türkiye hem de Irak için bir tehdit oluşturduğu konusunda ikna edebileceğine inandığını açıkladı. Ralston ayrıca ziyaret ettiği Mahmur Mülteci kampını PKK unsurlarından arındırdıklarını söyledi. Türkiye’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer ise görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Joseph Ralston, Ankara’da Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer ve üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle gün boyu süren toplantılar yaptı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de bir araya gelen Ralston, daha sonra Edip Başer ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ralston gizli somut adımlar atıldığını söylerken Türk kamuoyunun sabırlı olmasını istedi. PKK’nın tasfiyesi konusunda yoğun çabalarının sürdüğünü ifade eden Ralston, Mahmur kampını ziyaret ettiğini ve durumu birinci elden görme şansı bulduğunu kaydetti.

Joseph Ralston, Amerikan ve Irak askerlerinin kampı kontrol altında tutmak için harcadığı çabalara tanıklık ettiğini, kampı PKK unsurlarından arındırdıklarını, sayım yapıldığını ve kimlikler dağıtıldığını bildirdi.

Amerikalı yetkili kampın kapatılması konusunda Türkiye, Irak ve Birleşmiş Milletler arasında bir anlaşma üzerinde çalışıldığını açıklarken Mesut Barzani ile görüşmesine de değindi. Barzani’yi PKK’nın hem Türk halkı hem de Irak için bir tehdit oluşturduğu konusunda ikna edebileceğine inandığını söyleyen Ralston, görüşmelerini sürdürmek istediğini vurguladı. Ralston, PKK sorununun diyalog yoluyla çözümlenmesinden yana olduğu şeklinde, Irak Kürt medyasında çıkan haberleri yalanladı.

Türkiye’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer ise görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, önemli gelişmeler ve mutabakatlar olduğunu söyledi. Başer terörle mücadelenin uzun soluklu bir süreç olduğunu söyleyerek Türk kamuoyunun sabırlı olmasını istedi. Yapılan çalışmaların tamamını, konunun hassas niteliği nedeniyle şu anda kamu oyuna açıklamalarının mümkün olmadığını belirten Edip Başer son aşamada Mahmur kampının kapatılmasının hedeflendiğini açıklarken Ralston’un Barzani ile görüşmesinden rahatsızlık duymadıklarını kaydetti. Başer bununla birlikte Ralston’u bazı konularda uyardıklarını açıkladı.

Türk Temsilci, uygun koşulların oluşması halinde ileride Irak’ın da katılabileceği üçlü görüşmelerin gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

XS
SM
MD
LG