Erişilebilirlik

29 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Soğuk Savaş sonrasında daha da artan füze yarışına dikkat çekiyor. Çin’in uzaydaki bir uyduyu füzeyle vurduğunu kaydeden gazete, İran ve Kuzey Kore’nin de kıtalararası füzeler geliştirdiğine dikkat çekiyor:

“Füzelerle ilgili mevcut uluslararası sözleşmeler bir işe yaramıyor. Amerika, füze teknolojisinde ne kadar ileriye giderse gitsin, bazı ülkeler kendi füzelerini geliştirerek bu çabaları boşa çıkartabileceklerini düşünebilir. Bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu, gerçekleri kabullenen bir anlaşmaya varmak amacıyla görüşmelere başlamaktır. Füzelerin, özellikle uzayda hızla çoğalması istikrarsızlığa neden olabilir.”

Washington Post gazetesi, Başkan Bush’un ulusal güvenlik danışmanı Stehpen Hadley’in Irak’la ilgili bir değerlendirmesine yer veriyor. Hadley, Amerika’nın Irak’taki başarısının Bağdat’ta güvenliği sağlamaktan geçtiği görüşünde:

“Bağdat’ta güvenlik sağlanmazsa, Irak hükümeti ve güvenlik kurumları, mezhep çatışmalarının, etnik temizliğin ve kitle katliamlarının baskısı altında çökebilir. Böyle bir durumda, bütün ülke ve bölge kargaşaya sürüklenebilir. Sünnilerin Bağdat’tan kaçması ve mezhep çatışmalarının artması El Kaide’yi güçlendirir. İran’ın daha da cesaret bulması ve aşırı örgütlere daha fazla yardım yapması beklenebilir. Kuzeydeki Kürtlerin soyutlanması, ayrılığa ve bölgesel müdahaleye yol açabilir. Teröristler, Irak’ın değişik yerlerinde sığınma imkanı bularak hem bölgedeki müttefiklerimizi hem de bizim ulusal güvenliğimizi tehdit edebilirler.”

USA Today Başkan Bush’un “Birliğin Durumu” konuşmasında enerji politikasıyla ilgili yaptığı açıklamaları eleştiriyor. Gazete, Bush’un petrol bağımlılığı azaltma planının gerçekçi olmadığını öne sürüyor:

“Mevcut sistem ithalatı sorununu çözmekten uzak. Ama bir avantajı var. Siyasi bir bedeli yok. Bush’un öngördüğü gibi benzin tüketimini 10 yılda % 20 azaltabilmek için alternatif yakıtlara büyük ölçüde sübvansiyon uygulanması gerekiyor ve yönetimin farklı yakıtlar arasından en uygun olanlarını seçmesi gerekiyor. Bu da şeker veya mısır lobileri arasındaki bir rekabete göre değil, yakıt verimliliğine göre kararlaştırılmalıdır. Büyük bir israfa yol açan tarım politikasını enerji sektörüne de uygulamak çözüm değildir.”

New York Times gazetesi, başkanlık yarışının geçmiş seçimlere kıyasla çok daha erken başladığını belirtiyor ve 23 ay sonra yapılacak bir seçim için şimdiden harekete geçilmesinin bazı sakıncaları olduğunu yazıyor:

“Yarışın erken başlamasının en büyük nedeni para ve önseçimlerin aceleye getirilmesi. California, Illinois, Florida ve New Jersey önümüzdeki Şubat ayına kadar önseçimleri bitirmek için harekete geçti bile. Adaylar da, devlet desteğini atlayarak, büyük bağışçılara koşmaya başladı bile. Bu süreçte bireysel bağışları büyük paralara dönüştürenlerin gücü daha da artacak. Eyaletlerin, ilk ön seçim yapan eyalet olma yarışını önleyecek düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca Kongre de, adaylara verilen devlet desteği sistemini yeniden düzenlemelidir.”

XS
SM
MD
LG