Erişilebilirlik

'Lübnan Desteğimize Muhtaç'


Paris’te bugün başlayan Lübnan’a yardım konferansının açılışında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac, bu ülkenin her zamankinden daha çok uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Konferansa 30’dan fazla ülkenin temsilcisi katılıyor.

Lübnan Başbakanı Fuat Siniora, uluslararası ekonomik yardım konferansına katılmak üzere gittiği Paris’te, 5 milyar Dolar’lık yardım beklediklerini söyledi. Siniora, Lübnan’ın 40 milyar Dolar’lık dış borcunu hafifletme ve mevcut kamu hizmeti giderlerini ödemek için 5 milyar Dolar’a ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Lübnan’a 770 milyon Dolar yardım yapılacağını duyurdu. Rice yardımı ‘Lübnan’a Yardım’ konferansından önce açıkladı. Avrupa Komisyonu 500 milyon Dolar vaat ederken, Fransa ek olarak 650 milyon dolarlık kredi açacak.

Konferans ayrıca, Hizbullah’a karşı Batı yanlısı hükümeti desteklemek amacıyla da toplanıyor. Bu arada, Lübnan’da yaşamı felce uğratan ve şiddetli çatışmalara yol açan bir günlük genel grevin ardından, dün Trablus kentinde cenaze töreninde çatışma çıktı. Grev ve gösterileri düzenleyen muhalefet, grevin, istifasını istediği başbakan için bir uyarı olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG