Erişilebilirlik

24 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Bugünkü Amerikan gazetelerinde Başkan Bush’un yaptığı Birliğin Durumu konuşmasıyla ilgili haber ve yorumlar dikkat çekiyor.

New York Times, Kongrede Demokratların çoğunluğu ele geçirmesine rağmen, Bush’un kendi tek yanlı politikalarında ısrar ettiğini vurguluyor.

"Kongrenin ve Beyaz Sarayın Cumhuriyetçilerin denetiminde olduğu günlerde Bush’un tek derdi, bunu sonsuza kadar sürdürmekti. Danışma görüşmeleri Bush için sadece neye karar verdiğini Demokratlara bildirmek anlamına geliyordu. Ancak artık Kongrede çoğunluğu Beyaz Sarayla uyum içinde hareket eden Cumhuriyetçiler değil, Demokratlar oluşturuyor. Ve değişim isteyen bir ülkeye liderlik etme görevi de onlara düşüyor. Demokratların en önemli görevi, bu konuda gerçekten istekli olan cumhuriyetçilerle bir koalisyon oluşturmaktır. Eğer bunu başarırlarsa, Bush’u bile bir uzlaşmaya zorlayabilirler."

USA Today
de, Bush’un 6 yıllık başkanlığı sırasında ilk kez muhalif bir Kongreyle çalışmak zorunda olduğunu vurguluyor. Gazete, Irak konusunda kendi bildiğini yapmakta ısrar eden Bush’un son şansını kullandığının da altını çiziyor.

"Eğer Bush Kongreyle çatışmayı sürdürürse, Irak Çalışma Grubunun önerdiği ve Senatörlerin de desteklediği Irak’tan aşamalı çekilme planını hayata geçirmek zorunda kalabilir. Hiçbir başkan, seçmenlerin desteği olmadan bir savaşı sürdüremez. Ve başkan Ford’un 1975 yılında Vietnam savaşında öğrendiği gibi, Kongre gerekli finansmanı sağlamadığı sürece hiçbir savaş sürdürülemez."

Washington Post
ise, Irak konusunda olmasa bile Bush’un iç politikaya ilişkin sözlerinin Beyaz Saray”la Kongre arasında bir uzlaşmaya kapı aralayabileceği görüşünde. Gazetenin yorumu şöyle:

"Başkan Bush’un görevdeki son iki yılında egemen olacak olan yeni siyasi yapılanma içinde, iki parti arasında işbirliği sağlamak hem ülkenin hem de Demokratların çıkarına olabilir. Bush, dün akşamki konuşmasında enerji, sağlık, eğitim ve göç konularında en azından üzerinde konuşulabilecek mantıklı bir zemin sundu. Kongre, olarak bu zemini reddetmek yerine, olumlu bir yaklaşım sergilemelidir."

Los Angeles Times
Çin’in uzayda bir uyduyu vurmasından duyulan endişeyi dile getiriyor. Gazete, uzayın silahsızlandırılması gerektiğini vurguluyor.

"Dünyanın etrafında dönen 845 uydunun %53’ü Amerikan devletine veya şirketlerine ait. Bir çok ülke ise uzaya uydu gönderecek veya bu uyduları düşürebilecek teknolojiye sahip. Uzayı temiz ve güvenli tutmak Amerika’nın çıkarınadır. Hem Amerika’nın hem de dünyanın güvenliğini sağlayacak ve uzayın silahlandırılmasını önleyecek bir anlaşmaya varılması ve bu anlaşmanın uygulanması hiç de kolay bir iş değil. Ancak, Çin’in yaptığı deneme bu yönde gereken adımlar atılmazsa karşılaşılacak tehlikeleri çok net ortaya koyuyor."
XS
SM
MD
LG