Erişilebilirlik

Richardson da Adaylığını Açıkladı


Amerika'nın New Mexico eyaleti valisi Bill Richardson, 2008 seçimi için Demokrat Parti'den başkan adayı olmak istediğini açıkladı.

Adaylığını bir televizyon programı sırasında açıklayan Richardson, bundan sonraki Başkan'ın Amerikan askerlerini Irak'tan çekmesi, enerji alanında bağımsızlığı sağlaması, eğitimi güçlendirip ABD'nin uluslararası alanda saygınlığını arttırması gerektiğini söyledi.

Latin Amerika kökenli olan New Mexico Eyalet Valisi Richardson, başkent Washington'u iyi bilen bir politikacı. Temsilciler Meclisi üyesi iken Başkan Clinton yönetimi sırasında Enerji Bakanlığı'na getirilen Bill Richardson daha sonra Amerika'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevini yürüttü, Clinton yönetimi sona erdikten sonra New Mexico eyalet valisi olarak seçildi.

Richardson'ın açıklamasıyla gelecek yılki Başkan seçimine Demokrat Parti adayı olarak girmek istediğini açıklamış olan politikacıların sayısı iyice artmış oluyor. Dün, eski Başkan Clinton'ın eşi Senatör Hillary Clinton, aday olmak için çalışacağını açıkladı. Daha önce de Illinois Senatörü, Afrika kökenli Barak Obama, Senatör Christopher Dodd, eski senatör John Edwards, Temsilciler Meclisi üyesi Dennis Kucinich ve eski Iowa eyalet valisi Tom Vilsack aday olacaklarını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG