Erişilebilirlik

"Türkiye'nin Yanındayız"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nicholas Burns ile bir araya geldi.

Burns yaptığı açıklamada Erdoğan ile çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve müttefik dayanışmasından dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini getirdiklerini kaydetti. Amerika’nın PKK’yı onaylamadığını Kuzey Irak’taki varlığının Türkiye açısından yarattığı hassasiyeti çok iyi anladıklarını söyleyen Burns, “Biz Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu. Dost ülkelerle temas kurarak PKK’nın merkezlerini kapatmaya çalıştıklarını açıklayan Burns Mahmur Kampı baskınının kampı kapatmanın ilk aşaması olduğunu söyledi.

Amerikalı yetkili Türk Hükümeti’nin Kerkük konusundaki düşüncelerini öğrenmekten memnun olduklarını ifade ederken “Bu asıl Iraklıların kendileri için hassas bir konu “ dedi. Burns, Irak’ın egemen bir ülke olduğunu ve Kerkük konusunda Irak Anayasası’nda bir düzenlemenin de mevcut olduğuna işaret etti. Edinilen bilgilere göre görüşmede Başbakan Erdoğan sözde Ermeni soykırım iddiaları ile ilgili Kongre’deki tasarıların ikili ilişkilere zarar vereceği mesajını verdi ve Bush Yönetimi’nden tasarıların kabul edilmemesi çin net tavır beklediklerini aktardı.

Mahmur Operasyonu Memnunlukla Karşılandı

Öte yanda Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama ile Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’nda yapılan operasyonu olumlu karşıladığını duyurdu. Açıklamada PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün Irak’taki mevcudiyet ve faaliyetlerine son verilmesi beklentisi doğrultusunda atılacak adımların sonuç alıcı şekilde devam etmesi beklentisi yer aldı. Açıklamada Türkiye’nin beklentileri, Mahmur Kampı’nın kapatılması, bu amaçla Kamp’taki PKK mevcudiyet ve baskısının sona erdirilmesi ve kampta yaşayan vatandaşların geleceklerine yönelik serbestçe karar verebilecekleri bir ortam yaratılması olarak sıralandı.
XS
SM
MD
LG