Erişilebilirlik

Pakistan'dan Negroponte'ye Tepki


Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü John Negroponte’nin, Pakistan’ın El Kaide teröristlerini barındırdığı yolundaki açıklamasına Pakistan hükümeti tepki gösterdi. Negroponte bu açıklamasını, geçen hafta bir Senato komisyonunda, Amerika’yı hedef alan küresel tehditlerle ilgili sunumu sırasında yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevi yakında sona erecek olan John Negroponte, Senato İstihbarat Komisyonu’nun oturumunda El Kaide’nin Amerika’yı hedef alan en büyük tehdit olduğunu söyledi:

"Ülkemize yönelik saldırıları planlamaya hala devam ediyorlar ve bizlere kitlesel anlamda kayıplar verdirmeyi amaçlıyorlar. Daha güçlü bağlantılar kurdular. Örgütün Pakistan’da saklanan liderleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’daki bağlantılarıyla güçlü ilişki ağlarına sahipler."

11 Eylül terör saldırılarının sorumlusu El Kaide liderlerinin, faaliyetlerini Pakistan’ın kuzeybatısında, adaletin hüküm sürmediği, Afganistan sınırı yakınlarındaki bölgelerde sürdürdüğü sanılıyor. Ancak Negroponte’nin, El Kaide’nin Pakistan’da barındığı yolundaki açıklamasına Amerika’nın müttefiki olan bu ülke sert tepki gösterdi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tesnim Aslam, şunları söyledi:

"El Kaide’nin belini kırmada kilit rol oynayan bir ülke varsa, o da Pakistan’dır. Biz bu savaşa diğer ülkelerden daha fazla katkıda bulunduk. Eğer Negroponte’nin açıklamasının bir gerekçesi varsa, bunu Pakistan’la paylaşmalılar."

Afganistan’da Taleban örgütünün bitmeyen saldırıları da Amerika için bir kaygı unsuru… Negroponte, bu açıdan 2007’nin Afganistan için önemli bir yıl olacağına işaret ediyor:

"Karzai hükümetinin, NATO’nun ve Amerika’nın Taleban direnişini kırma gücü, bu ülkenin kaderini belirleyecek. Halihazırda Taleban örgütü Kabil hükümetini doğrudan tehdit etmiyor olabilir, ancak saldırılar, ekonomik kalkınma çabalarını ve Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye olan desteği önemli ölçüde zayıflatıyor."

Negroponte’nin dikkat çektiği bir diğer noktaysa, Lübnan’daki Hizbullah örgütünün güçlenmesi oldu. Geçen yaz İsrail’le olan savaşın, Hizbullah’ın Amerika’ya düşmanlığını arttırdığını kaydeden Negroponte, bu örgütün Amerika’yı doğrudan hedef alabileceği uyarısında bulundu. Negroponte aynı zamanda, İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programları konusunda da uyardı:

Kongre artık Demokrat Parti’nin kontrolünde. Senato İstihbarat Komisyonu başkanlığına getirilen John Rockefeller da, hiç zaman kaybetmedi ve Bush yönetiminin terörle mücadele politikalarının yanlış yönlendirildiğini savundu:

"Yönetimin terörle mücadele politikalarının, teröre karşı giriştiğimiz savaşı, daha kötüye sürüklemese bile, daha karmaşık hale getirdiğini görmekten rahatsızlık duyuyorum. Açıkçası, Merkezi İstihbarat Dairesi CIA’nin gizli tutukevleriyle ilgili programın etkinliği ve Ulusal Güvenlik Dairesi’nin haberleşmeleri mahkeme izni olmadan izleme programı konusunda ciddi kuşkularım var. Üstelik, bu iki program da Başkan’ın onayını aldı."

Herşeye rağmen Negroponte’nin ifadeleri,terörün hala bir tehdit olduğunu, El Kaide liderlerininse, nerede saklanırlarsa saklansınlar, bu tehditte kilit rolü oynadığını gösteriyor.

XS
SM
MD
LG