Erişilebilirlik

Molla Ömer Pakistan'da mı?


Afganistan’da yakalandıktan sonra sorguya çekilen Taleban sözcüsü, örgüt lideri Molla Ömer’in Pakistan‘da oturduğunu ileri sürdü.

Afgan yetkililere göre, Muhammed Hanif, Molla Ömer’in, Pakistan istihbarat servisinin koruması altında, Quetta kentinde yaşadığını söyledi.

Taleban sözcüsü Hanif, dün, Pakistan’dan Afganistan’a sızmaya çalışırken yakalanmıştı.

ABD'nin eski Taleban liderinin yakalanabilmesi için 10 milyon dolar ödül koymuş olmasına rağmen Molla Ömer hâlâ ele geçirilemedi.

Bu arada, Pakistan'dan Afganistan'a sızmaya çalışan bir Taleban komutanının Helmand vilayetinde NATO ve Afgan askerleri tarafından yakalandığı açıklandı.

Öte yandan Afganistan’daki temaslarını tamamlayan Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Amerikalı komutanların bu ülkeye daha fazla asker sevk edilmesini istediklerini söyledi.

Hanif: Molla Ömer Pakistan'da

Taleban sözcüsü Muhammet Hanif, Pazartesi günü Afganistan’da yakalandı. Kendini sorguya çeken Afgan yetkililere göre, Hanif, Taleban lideri Molla Ömer’in, Pakistan İstihbarat Dairesi’nin koruması altında olduğunu söyledi. Hanif, Molla Ömer’in Pakistan’ın Kueta kentinde yaşadığını iddia ediyor.

Pakistanlı askeri ve sivil yetkililer iddiayı şiddetle reddetti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tesnim Aslam haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Sözcü, iddiayı reddetmekle yetinmedi, Hanif’e işkence yapılmış olabileceğini ima ederek “ifadenin hangi koşullar altında alındığını bilemiyoruz” dedi.

Afgan yetkililer, Hanif ve yanındaki iki kişinin, Pazartesi günü, Nangarhar ilinde Pakistan’dan Afganistan’a girerken yakalandığını açıkladı. Basın yayın organlarına gösterilen bir video filmde Hanif sorguya çekilirken görülüyor. Hanif, Afgan yetkililerin “Molla Ömer nerede?” sorusuna “Pakistan’ın Kueta kentinde” diye cevap veriyor.

Hanif, Molla Ömer’in, bazı uzmanların, Pakistan’ın, devlet içinde devlet olarak nitelediği güçlü istihbarat dairesinin koruması altında bulunduğunu da ileri sürüyor. Sözcü eski Taleban liderlerinden Hamid Gül’ün hala örgüte çalıştığını ve Pakistan’daki din okullarında intihar bombacıları yetiştirdiğini söyledi.

Taleban, 1980’li yıllarda, Afganistan’da Sovyet işgaline karşı mücadele etmesi için Pakistan İstihbarat Örgütü tarafından yaratılmıştı. İSİ kısa adıyla bilinen Daire, 2001 yılında, Amerika’da 3 bin kişinin öldüğü terör eylemlerinden sonra Taleban ile ilişkilerini kestiğini savunuyor. Ancak bazı çevreler ilişkilerin sürdüğü görüşünde. Hatta Molla Ömer ve diğer Taleban liderlerinin Pakistan’da yaşadığı ve yetkililerin bunu görmezden geldiği ileri sürülüyor.

Bir süre önce Afganistan’ı ziyaret eden Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Pakistan’dan bu ülkeye girişilen terör eylemlerinde geçen ay iki misli artış olduğunu söylemişti. Kabil hükümeti, Pakistan’ı Taleben militanlarının topraklarında faaliyet göstermesine gözyummakla suçluyor.


XS
SM
MD
LG