Erişilebilirlik

17 Ocak Amerikan Basınından Özetler


New York Times gazetesi, Başkan Bush’un açıkladığı yeni Irak stratejisinin başarısının, Irak başbakanı Nuri el Maliki’nin bu stratejiye vereceği desteğe bağlı olduğunu belirtiyor. Ancak gazete, Maliki’nin Bush yönetiminden bağımsız ve tehlikeli bir politika izlediğini öne sürüyor. Yazı şöyle devam ediyor:

"Başkan Bush, Maliki’nin başta Şii milislerin silahsızlandırılması olmak üzere belirli, uygulanabilir ve bir takvime bağlanmış siyasi hedeflere uygun davranması için baskı yapmadığı sürece, Amerika Irak başbakanının ve onun radikal Şii politikalarının tutsağı olmaya devam edecektir. Başkan Bush, Amerika’nın verdiği desteğin sürmesinin, tamamen Maliki’nin işbirliğine bağlı olduğunu açıkça belirtmelidir. Ayrıca, bir türlü bitmek bilmeyen iç savaşın Iraklılara, Amerika’ya verdiğinden daha fazla zarar vereceğini de vurgulamalıdır."

Dışişleri bakanı Condoleezza Rice’ın Ortadoğu gezisini değerlendiren Washington Post gazetesi, Bush yönetiminin Ortadoğu’da demokrasiyi geliştirme söyleminden artık vazgeçtiğini savunuyor. Gazete, Washington’un İran’a karşı bir araya getirmeye çalıştığı ılımlı Arap yönetimlerinin, demokrasi karnelerinin zayıf olduğuna dikkat çekiyor. Yazı devamla şöyle:

"Ortadoğu’yu iki karşıt kampa bölmek yanlış ve tehlikeli bir politikadır. Ayrıca, yeni jeostratejik hedefleri destekleyen diktatörlere izin veren Amerika’nın yeni politikası, Başkan Bush’un özgürlük vaatlerine ters düşüyor. Bush ve Rice, Soğuk Savaş döneminde izlenen bu tür politikaların, Suudiler ve Mısırlılar tarafından kurulup, yönetilen El Kaide gibi örgütlere uygun zemin hazırladığını defalarca tekrarlamıştı. Yönetim, ideolojik bir düşmanla başa çıkabilmek için, geçmişteki hataları tekrarlama riskine giriyor."

Boston Globe gaztesi giderek hızlanan 2008 başkanlık seçimi yarışını değerlendiriyor. Gazete Demokrat Partinin başkan adayı olmaya çalışan Senatör Barack Obama’nın siyah, Senatör Hillary Clinton’un ise kadın olmasıyla ilgili tartışmaların yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Yazı, devamla şöyle:

"Amerika siyah veya kadın bir başkana hazır mı? Bu ülke, Amerika’nın giderek küçülen dünyada hala çok önemli bir yer tuttuğunu ama gücünün her şeye yetmeyeceğini bilen, tek yanlı politikaların iflas ettiğini anlayan, kendi çıkarlarını değil Amerikan halkının çıkarlarını koruyan, enerji bağımsızlığını sağlamaya çalışan ve herkese ekonomik fırsat eşitliği sağlanması gerektiğine inanan bir başkana, elbette her zaman hazırdır. İnanıyoruz ki, Amerikan halkının büyük bir çoğunluğu seçim sürecinde, adayların siyah veya kadın olmasıyla değil savundukları politikalarla ilgilenecektir."

Christian Science Monitor gazetesi Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad görüşmesini el alıyor. Gazete, Amerikan karşıtı olan her iki liderin de kendi yanlış politikaları sonucunda ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu savunuyor. Yazı devamla şöyle:

"Yoksul kitlelere petrol zenginliği vaadinde bulunan Amerikan karşıtı iki lider, Cumartesi günü yaptıkları görüşmede aynı devrim için mücadele ettiklerini söylediler. İran ve Venezüella, yanlış ekonomik vizyonları ve demokrasiyi yok ederek otoriter bir yönelime girmeleri nedeniyle kendi kendilerini yalnız bıraktılar. Diğer ülkeleri Amerikan karşıtı bir eksende birleştirmek için petrol gelirlerini kullanmaya devam ederek, politikalarının yanlışlığını her gün yeniden göz önüne seriyorlar. Bazı devrimler, o kadar da devrimci olmuyor."

XS
SM
MD
LG