Erişilebilirlik

16 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Her yedi Amerikalıdan birinin sağlık sigortası olmadığına dikkat çeken USA Today, sigortası olanların da yeterli hizmet alamadığını belirtiyor. Gazete, federal hükümetin konuyla yeterince ilgilenmemesi nedeniyle California ve Massachusetts gibi eyaletlerin herkesi kapsayan bir sağlık sistemi için harekete geçtiğini yazıyor.

“Bu planların işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Ancak on milyonlarca insanın çöktüğünü fark ettiği bir sistemi düzeltmek için on yıl sonra da olsa harekete geçilmesi olumlu bir adımdır. Elbette ulusal düzeyde bir çözüm bulunması daha iyi olurdu. Ancak, eyaletlerin bir çeşit laboratuar işlevi üstlenmesi, bize hangi sistemin çalışacağını ve hangi sistemin çökeceğini göstermesi açısından faydalı olacaktır. Belki Washington da gelişmeleri dikkate alır ve geç de olsa harekete geçer.”

Christian Science Monitor İkinci Dünya Savaşı döneminde doğan yaklaşık 77 milyon kişinin emekli olmasıyla birlikte sağlık harcamalarının daha da artacağına dikkat çekiyor. Gazete, sağlık hizmetlerinin maliyetini karşılamak için kapsamlı bir reform yapılmasının şart olduğunu vurguluyor:

“Liberaller geleneksel olarak zenginlerin aynı sağlık hizmeti için daha fazla para ödemesinin sisteme zarar vereceğini ve zenginlerin özel sağlık planları yapmasına neden olacağını savunuyor. Muhafazakarlar ise böyle bir girişimin başarılı insanlara karşı gizli bir ek vergi dışında bir anlam taşımayacağını öne sürüyor. Ancak sağlık hizmetlerinin maliyetleri hızla artarken, bu eski önyargılardan kurtulmak ve konuyu yeniden düşünmek gerekiyor. Böyle bir adım atılması, sağlık sisteminin kurtulmasını sağlayabilir.”

New York Times Amerika’nın petrole olan bağımlılığının hem ulusal güvenlik, hem de çevre açısından tehdit oluşturduğu görüşüne yer veriyor. Ancak gazete, kömürden benzin üretilmesi gibi çevreye zarar veren girişimlerden de uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor:

“Sera etkisi yapan gazların emisyonunu ve bu gazların atmosfere yayılmasını önleyecek teknolojilere yatırım yapılmadığı sürece, kömürden benzin üretilmesi, küresel ısınma açısından bir felaket olacaktır. Şu ana kadar ne kömür sektörü, ne Kongre, ne de Beyaz Saray, bu konuda bir adım atmış durumda. Tıpkı, New York gibi birkaç eyalet ve az sayıda girişimci dışında kimsenin biyo-yakıtların ticari ölçekte üretimiyle ilgilenmemesi gibi. Bu konularda somut bir girişim olmadığı sürece, tıpkı Bush’un geçen yıl boyunca yaptığı gibi boşa konuşmanın ötesine geçilemez.”

Los Angeles Times Etiyopya’nın Somali’deki İslamcı yönetimi devirerek görevini yaptığını belirtiyor. Gazete, Somali’de artık en önemli görevin istikrarın sağlanması olduğunu vurguluyor:

“Eğer Somali, Etiyopya birliklerinden kurtulmak istiyorsa, bir siyasi uzlaşma sağlamalıdır. Etiyopya, müttefiki olan geçici ulusal hükümeti görüşme masasına oturmaya zorlayabilir. Arap Birliği, İslamcı yönetimi destekleyen ılımlı aşiret yöneticilerini bu masaya oturtabilir. Bu aşiretler olmadan zaten barış sağlanamaz. Afrika Birliği diğer grupları ikna edebilir. Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri de şiddete son verebilmek için ülkenin yeniden inşasına katkı vermelidir. Bütün bunların ardından da Afrika Birliği askerleri göreve başlamalıdır. Somali yeterince zor günler geçirdi.”

XS
SM
MD
LG