Erişilebilirlik

ABD Kongre Heyeti Pakistan'da


Amerikalı Senatör Hillary Clinton başkanlığındaki bir Kongre heyeti dün Lahor’da Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’le, terörizmle mücadele konusunu ele aldı. Görüşmede Afganistan’da istikrarın sağlanmasına Pakistan’ın katkısı da ele alındı.

Amerikan Kongre heyeti Pakistan’dan önce, Kabil’de Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Amerikalı komutanlarla görüştü.

Geziye Bağdat'tan başlayan heyette Senatör Clinton’un yanısıra, Senatör Evan Bayh ve Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi John McHugh da bulunuyor. Heyet Bağdat’ta Başbakan Nuri el Maliki ve Amerikalı komutanlarla görüştü. Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yse, Irak’a ek 20 bin Amerikan askerinin sevkedilmesinin Bağdat’ta güvenliğin sağlanmasında etkili olacağını söyleyerek yeni Amerikan stratejisine destek verdi.

Senatör Clinton, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Washington ve Bağdat'ın, Irak’ta durumu kontrol altına alabileceklerine inanmadığını kaydetti. Clinton ayrıca, Irak hükümetinin, güvenliği sağlama konusunda verdiği sözleri tutabileceğini zannetmediğini belirtti.

Demokrat Partililerin çoğu ve bazı Cumhuriyetçiler, Başkan Bush’un Çarşamba günü açıkladığı yeni Irak stratejisine karşı çıkıyor.
XS
SM
MD
LG