Erişilebilirlik

Emre Irkçılık Suçlamalarını Yalanlıyor


İngiltere ve Türk futbol dünyası, milli futbolcu Emre’ye karşı yapılan ırkçılık suçlaması ile sarsıldı.

İngiltere Futbol federasyonu, milli futbolcu Emre’yi İngiltere Premier ligindeki bir maçta rakip oyunculardan bazılarına ırkçı sözler sarfetmekle suçladı. 30 Aralık tarihinde Everton ile Newcastle United arasında oynanan maçta, Newcastle formasını giyen Emre Belözoğlu, Evertonlu oyuncularla bir penaltı pozisyonu öncesi tartışmış, Everton’un kalecisi Tim Howard ve defans oyuncuları Joleon Lescott ve Joseph Lobo, Emre’nin kendilerine karşı ırkçı sözler sarfettiklerini iddia etmişti.

Maçın hakemi raporunda böyle bir şey duymadığını belirtirken, olayın kendisine Evertonlu oyuncular tarafından iletildiğini yazmıştı. Olay üzerine soruşturma açan İngiliz Futbol federasyonu, iligili taraflardan savunma istemiş ve Everton’a geçtiğimiz Salı gününe kadar iddialarını iletmesi için süre vermişti.

Newcastle United ve Emre’nin antrenörü Glenn Roeder hafta içinde, “Açıklanacak bir hareket yok. Olayın kapandığını sanıyorum,” şeklinde konuşurken, futbol federasyonunun Emre’yi suçlaması, Everton’un iddialarını tekrarladığını gösteriyor.

İngiliz Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Emre, Everton maçında çeşitli oyunculara, “içinde ırkçı ifadelerin bulunduğu tacizvari ve hakarethamis sözler sarfetmekle” suçlandı ve kendisinden 29 Ocak’a kadar hakkında yapılan ithama cevap vermesi istendi.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Newcastle United Kulübü, “Futbol Federasyonunun kararından haberimiz var. Emre’nin, henüz hakkında yapılan ithama cevap verme fırsatı olmadığından, şu anda hiçbir yorumda bulunmayacağız. Tek söyleyebileceğimiz şey, Emre, hakkında yapılan suçlamayı reddetmeyi planlıyor,” denildi.

Emre ise olay üzerine kısa bir yazılı açıklama yaparak, kendisinin bu tür sözler sarfetmediğini ve önümüzdeki günlerde daha geniş açıklama yapacağını bildirdi.

Emre, savunmasının ardından suçlu bulunursa ağır para cezası ve üç aya kadar maçlardan men cezasına çarptırılabilecek. Böyle bir durumda ise Newcastle United kulübünün, Emre’nin beş yıllık sözleşmesini tazminat ödemeksizin feshetme hakkı doğabilecek. Bununla birlikte, daha önce Bayern Münih’e transfer olabileceği dedikoları bulunan Emre, halen devam etmekte olan ara transfer dönemi bitmeden başka bir ülke ve kulübe gitme yolunu da seçebilir. Alternatif olarak, İngiliz futbol federasyonu, savunmasının ardından Emre’ye daha düşük bir ceza verirse konu birkaş hafta içinde kapanabilir. Emre’nin menajeri Ahmet Bulut daha önce yaptığı açıklamada, “Emre ile konuştum. Kendisi ırkçı hiçbir söz sarfetmediğini söyledi,” şeklinde konuştu.

Emre ile ilgili karara İngiliz basını geniş yer verdi. The Daily Telegraph gazetesi “suçlamanın Emre’nin İngiltere’deki futbol geleceğini tehlikeye sokabileceğini” yazdı. Emre, suçlu bulunması halinde İngiltere’de bu konuda suçlanan ilk oyuncu olacak. Burada oldukça hassas bir konu olan ırkçılığı sahalardan silmek için, İngiliz futbol federasyonu çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iki yıldır yoğun bir kampanya yürütüyor.

Beckham Amerika Yolcusu

Bu arada, İngiltere ve Amerika futbol dünyasını ilgilendiren bir diğer önemli gelişmede, Real Madrid’de top koşturmakta olan ünlü İngiliz oyuncu David Beckham Amerika’nın Los Angeles Galaxy takımına beş yıllığına futbol tarihinde bir rekor olan 250 milyon Dolar karşılığı transfer oldu. Bu Beckham’ın, saatte, yaklaşık 5.000 dolar kazanması anlamına gelecek. Beckham’ın Amerika’ya transferinin, Amerika’da futbola olan ilgiyi artırması bekleniliyor.

XS
SM
MD
LG