Erişilebilirlik

Rahim Sıvısından Kök Hücre Elde Edildi


Amerikalı bilimadamları ceninden elde edilen kök hücrelerin yerini alabilecek yeni bir kaynak keşfetti. Harward ve Wake Forest üniversiteleri bilimadamaları, anne rahminde bebeği saran sıvıdaki kök hücrelerin, cenindeki kök hücrelerin birçok özelliğine sahip olduğunu açıkladı. Bu keşif sayesinde, hastalıklara tedavi bulmak amacıyla yapılan tıbbi araştırmalar için, cenin imha edilmesine gerek kalmayacak.

Araştırmacılar ana rahmindeki bebeği çevreleyen sıvıda bulunan hücreleri kullanarak, çok çeşitli insan hücresi geliştirdiklerini açıkladı. Anne ve bebeğe zarar vermeden geliştirilen kök hücreler arasında beyin, kemik ve karaciğer hücreleri de bulunuyor. Araştırmacılar yedi yıllık çalışmanın sonunda elde edilen hücrelerin, çok çeşitli tedavi alanlarında kullanılabileceğini kaydetti.

Ceninden kök hücre elde edilmesi Amerika’da büyük tartışmalara yol açmış bulunuyor. Başkan Bush ve bir grup politikacı kök hücre üretmek için ceninin tahrip edilmesini, dine aykırı buluyor. Kök hücre araştırmaları pek çok hastalığın tedavisinde büyük umut vaad ediyor.

XS
SM
MD
LG