Erişilebilirlik

Abbas Güvenlik Güçlerinde Reform Yapacak


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iktidardaki Hamas grubuna bağlı milis güçlerini yasadışı olarak ilan etti.

Bugün bir konuşma yapan Abbas, Filistin güvenlik güçleri içinde de yeni düzenlemelere gideceğini duyurdu. Mahmud Abbas, ülkede kaos ortamının artması ve güvenlik güçlerinin Filistin halkını korumada yetersiz kalması üzerine bu kararı aldığını söyledi. Abbas’ın özellikle liderlik koltuğunda oturan isimleri değiştirmesi bekleniyor.

Abbas’ın konuşmasından bir kaç saat sonra bir açıklama yapan Hamas liderliğindeki İçişleri Bakanlığı ise, Devlet Başkanı’nın sözlerini eleştirdi, Gazze’deki milis güçlerinin sayısının daha da arttırılabileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu bölgedeki Hamas milis güçlerinin sayısının 12 bine çıkarılabileceği belirtildi.

Bu arada, bugün Batı Şeria’da bir Hamas yetkilisinin kaçırıldığı bildirildi. Nablus vali yardımcısının kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı açıklandı.

Ayrıca Ramallah’taki İçişleri bakanlığına silahlı bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında bir yetkilinin kaçırıldığı, daha sonra yaralı halde serbest bırakılan bu kişinin hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

Her iki saldırıyı üslenen olmadı.

XS
SM
MD
LG