Erişilebilirlik

Filistinli Gruplar Yine Çatışıyor


Gazze’de rakip Filistinli gruplar arasında çatışmalar yeniden başlarken, silahlı kişiler bir batılı gazeteciyi kaçırdı.

Fransız Haber Ajansı bir fotoğrafçısının dün Gazze’de kaçırıldığını bildirdi. Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas Peru asıllı gazetecinin kaçırılmasını kınadı. Geçen yıl da iki Amerikalı gazeteci kaçırılmış fakat daha sonra serbest bırakılmıştı.

Bu arada iktidardaki Hamas grubunun sekiz, rakibi El Fetih grubunun üç üyesinin kaçırılması, çatışmaların yeniden başlamasına yol açtı. Çatışmalarda en az iki kişinin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İsrail, Filistinlilerle tutuklu takası görüşmelerinde önemli ilerleme sağlanamadığını bildirdi. Üst düzey güvenlik yetkilileriyle durumu değerlendiren Başbakan Ehud Olmert’in, Hamas’ın taleplerini aşırı bulduğu açıklandı.

Hamas, Gazze’de geçen Haziran ayında kaçırılan İsrailli askere karşılık bin Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor. Ayrıca Hamas’ın, bırakılacak tutukluları seçmekte ısrar ettiği de haber veriliyor.

Bir Hamas hükümet sözcüsü de Mısır’ın öncülüğünde yürütülen takas görüşmelerinde büyük ilerleme sağlandığını bildirmişti.

Öte yandan İsrail dün Batı Şeria’daki kontrol noktalarında uygulanan kısıtlamaları hafifletmeye başladığını açıkladı. Açıklamada İsrail ordusunun güvenlik denetlemelerini hafiflettiği, ancak kontrol noktalarını kaldırmadığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG