Erişilebilirlik

Saddam Hüseyin'in İdam Edildiği Doğrulandı


Irak'ın devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in Türkiye saatiyle 05:00 dolaylarında idam edildiği yolundaki haberler, Irak Devlet Televizyonu tarafından doğrulandı.

Saddam Hüseyin'in asılarak idam edildiği yolundaki haberler önce Irak'ta Arapça yayın yapan Amerikan El Hurra televizyonu ve Arap El Arabiye televizyonu tarafından verildi.

Kimliği açıklanmayan bir Iraklı yetkili, infazın Türkiye saatiyle 05'den önce gerçekleşeceğini bildirmişti. Daha önceki saatlerde de Saddam Hüseyin'in idam edilmesi için Başbakan Nuri el Maliki'nin gereken bütün belgeleri imzaladığı haber verilmişti.

Başbakan el-Maliki, idam cezasının infazıyla ilgili bir gözden geçirme ya da ertelemenin söz konusu olmadığını açıklamış, Saddam’ın idamına karşı çıkanları, kurbanlarının anısına hakaret etmekle suçlamıştı.

Saddam Hüseyin’in avukatları, daha önce Amerikan ordusunun kendilerinden eski liderin özel eşyalarını toplamasını istediğini bildirmişti.

Saddam Hüseyin hakkında, 1982 yılında, 148 Iraklı Şii’nin öldürülmesiyle ilgili olarak verilen idam cezası, geçtiğimiz Salı günü temyiz mahkemesinde onaylanmıştı.

Saddam Hüseyin'in idam edildiği yolundaki haberler üzerine Bağdat'ta bazı grupların sevinç gösterileri yaptığı bildiriliyor.

Amerika'da çok sayıda Arap asıllı göçmenin yaşadığı, Michigan eyatinin Detroit kentinde de Saddam'ın idam edildiği yolundaki haberler sevinç gösterileriyle karşılandı.

XS
SM
MD
LG