Erişilebilirlik

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post bugünkü yorumunda iki Afrika ülkesi arasındaki gerginliğe işaret ediyor. Gazete, Bush yönetiminin Etiyopya birliklerinin Somali’ye saldırısını destekler bir pozisyon takındığına dikkat çekiyor:

"Bush yönetimi, bir yandan görüşmelere başlanması çağrısında bulunurken bir yandan da Etiyopya saldırısını destekler görünüyor. Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’nın İslamcılara karşı kendini savunma hakkı olduğunu açıkladı ve Etiyopya birliklerinin, meşru yönetimin, yani geçici hükümetin davetiyle Somali’de bulunduğunu bildirdi. Etiyopya birlikleri belki İslamcıları ve El-Kaide yanlısı müttefiklerini yenerek, Amerika’yı içinde bulunduğu zor durumdan kurtarabilir. Ancak öyle görünüyor ki, Amerika’nın teröre karşı savaşta ortaya çıkan bu yeni cepheye daha aktif müdahale etmeye hazırlanmaya başlaması gerekiyor."

New York Times, bir başka sıcak bölgedeki, Ortadoğu’daki son gelişmeleri değerlendiriyor. Gazete, İsrail’in Filistin’e karşı bir yandan yumuşama sinyali verirken, bir yandan da yeni yerleşim birimleri kurma kararı almasını çelişki olarak yorumluyor:

"Ne yazık ki, İsrail’de her atılan yapıcı adım karşılığında, siyasi açıdan etkili olan yerleşimcilere taviz vermek gelenek halini aldı. Yerleşimcilerin tavrı, İsrail halkının büyük bir kısmı tarafından desteklenmese de şu ana kadar hiçbir hükümet onların taleplerine karşı çıkma cesaretini gösteremedi. Bugün, İsrail’le Filistin arasında kapsamlı bir barış anlaşmasına varılması hayal gibi görünüyor. Ancak, İsrail’in komşu Arap ülkeleriyle barış içinde yaşayabilmesinin uzun vadedeki tek garantisi de böyle bir barışın sağlanmasıdır. Batı Şeria’da kurulan her yeni yerleşim birimi, bu hayalin gerçekleşmesinin önünde gereksiz bir engel oluşturmaktadır."

Christian Science Monitor Birleşmiş Milletler’in İran’a karşı aldığı yaptırım kararlarının yumuşatılmasına rağmen, kararın oybirliğiyle, Rusya’nın ve Çin’in de desteğiyle alınmasının önemini vurguluyor. Gazete, böylece 27 yıl önceki İslam devriminden bu yana İran’ın ilk kez uluslararası toplumdan dışlandığına dikkat çekiyor:

"İran ekonomisi, bu tecride dayanamaz. Birleşmiş Milletler’in aldığı bu karardan sonra, mollalar ülke içindeki muhalifleri bastırmak için batıyı öcü gibi göstermeye de devam edemez. Mollaları iktidarda tutan tek güç petrol geliri ve eş-dost kapitalizmidir. Birleşmiş Milletler’in aldığı bu karar belki reformcuları kısa vadede iktidara taşımaya, İran’da demokrasinin kurulmasını sağlamaya yetmeyebilir. Ama hiç kuşku yok ki bu karar, süreci hızlandıracaktır."

Los Angeles Times İngiliz ve Irak birliklerinin Basra’da Irak polis gücüne sızan Şii militanları temizlemek amacıyla düzenlediği operasyonu Irak Başbakanı Nuri Maliki’ye verilen bir mesaj olarak yorumluyor. Gazete, şu görüşlere yer veriyor:

"Başkan Bush, Bağdat’ta istikrarı sağlamak için Amerikan askerlerinin sayısının geçici olarak artırılmasını onaylasa da onaylamasa da, Irak’ın kendi güvenliğini sağlayabilir bir duruma gelmesi, Maliki’nin ve ondan sonra göreve gelecek olanların hukuk kurallarına uymak isteyip istemediğine bağlıdır. İngilizler ve tabii Amerikalılar da, Irak’ta sonsuza kadar kalmayacaktır."

XS
SM
MD
LG