Erişilebilirlik

"Türkmenbaşı" Toprağa Verildi


Perşembe günü kalp krizi nedeniyle ölen Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov, başkent Aşkabat'ta yapılan büyük bir cenaze töreninden sonra doğduğu yer olan Kıpçak köyünde, ailesi için yaptırdığı anıt mezarda toprağa verildi.

Çeşitli ülkelerin temsilcilerinin katıldığı cenaze töreninde Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığındaki bir heyet temsil etti. Amerika'yı temsil eden, Dışişleri Bakan Yardımcılarından Richard Boucher, törenden sonra yaptığı açıklamada Türkmenistan'da iktidarın barışçı bir şekilde el değiştirmesini ve Türkmenistan'la Amerika arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasını diledi.

Kendisini "Türkmenbaşı" olarak tanımlayan Niyazov'un naaşı başkent Aşkabat'ta başkanlık sarayında katafalka konmuştu. Onbinlerce Türkmen, Niyazov'un, üzeri açık olan tabutu önünden geçerek saygı duruşunda bulundu.

Bugünkü cenaze töreninde, Niyazov'un naaşı, başkentten yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Kıpçak köyüne top arabasıyla götürüldü.

XS
SM
MD
LG