Erişilebilirlik

Mahmud Abbas Ehud Olmert'le Görüştü


Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert, resmi görüşmelerde bulundu. Kudüs'te yapılan görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

Mahmud Abbas'ın danışmanlarından Saeb Erekat, görüşmeler sonucu, İsrail'in insani yardım için 100 milyon dolarlık vergi iadesini serbest bırakacağını söyledi. İsrail, Hamas'ın iktidara gelmesinden sonra, vergi gelirlerinin Filistin'e iade edilmesini dondurmuştu. Erekat, ayrıca, İsrail'in Batı Şeria'daki bazı güvenlik noktalarını kaldıracağını bildirdi.

Ancak İsrailli yetkililer, Haziran ayında kaçırılan bir İsrailli askerin iadesi için Filistinli mahkumların serbest bırakılması konusunda anlaşma sağlanmadığını açıkladı.

İsrail’le Filistin arasındaki görüşmeler, Filistinli rakip gruplar arasında çatışmaların yaşandığı bir döneme rastlıyor. Filistin’de ilan edilen ateşkese rağmen, el Fetih ile Hamas militanları arasında silahlı çatışmalar sürüyor.

Bugün, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a yakınlığıyla tanınan bir üst düzey güvenlik yetkilisi militanlar tarafından vuruldu. Yetkililer, Hasan Jarbuh’un, Refah Mülteci kampında vurulduğunu ve ağır yaralandığını açıkaldı. Saldırıda, ayrıca, bir güvenlik görevlisi ve bir kız çocuğu yaralandı. Saldırıyı üstlenen olmadı, ancak bu olayın da son günlerde Hamas ile el Fetih arasında yaşanan çatışmaların devamı olduğu düşünülüyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın erken seçim çağrısında bulunması üzerine, iktidardaki Hamas yanlısı militanlarla Abbas’ın lideri olduğu el Fetih militanları arasında gerginlik artmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG