Erişilebilirlik

22 Aralık Amerikan Basınından Özetler


New York Times, İran’da yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın desteklediği adayların kaybetmesini, sağduyunun öne çıkması olarak yorumluyor. Gazete, Tahran’da üniversite öğrencilerinin düzenlediği protesto gösterilerine de dikkat çekiyor.

"Öğrenciler, bazı arkadaşlarının ve profesörlerin siyasi nedenle üniversiteden atılmasına, temel siyasi özgürlüklerin kısıtlanmasına ve dış politikada yapılan kışkırtıcı açıklamaların kendi geleceklerini karartmasına tepki gösteriyordu. Öğrencilerden biri, “nükleer program bizim hakkımızdır. Ancak bu programın yarardan çok zarar getireceğine inanıyoruz” diye konuştu. Bu, çok doğru bir açıklama ve İranlıların bu tehdidi anlamaya başlaması cesaret verici bir gelişme. Washington, Ahmedinecad’ın da bunu anlamasını sağlayacak etkili ekonomik yaptırımları hayata geçirmek için çaba harcamalıdır."

Christian Science Monitor Türkmenistan devlet başkanı Saparmurat Niyazov’un beklenmedik ölümüyle, bölgede siyasi bir belirsizlik doğduğunu yazıyor. Haberde, Türkmenistan’daki muhtemel gelişmelere ilişkin şu ifadelere yer veriliyor:

"Türkmenbaşı, hem Rusya’yla yakın ilişkiler kurdu hem de Amerika’nın 2001 yılında Afganistan’a düzenlediği operasyon sırasında kendi hava sahasını kullanmasına izin verdi. Ancak genel olarak katı bir tarafsızlık politikası izledi ve bölgesel güvenlik ittifaklarından hiç birine dahil olmadı. Türkmenistan’da üretilen doğal gazın en büyük müşterisi ise Rus devlet şirketi Gazprom. Gazprom, Türkmen doğal gazını piyasa fiyatının çok altında bir miktara satın alıyor. İki ülke, kısa bir süre önce bu doğal gaz anlaşmasını üç yıllığına uzatmayı kararlaştırdı. Ancak Türkmenbaşı’nın ölümünden sonra yaşanabilecek siyasi gelişmeler, Batılı petrol şirketlerine de yeni fırsatlar yaratabilir."

Amerika’ya Müslüman göçünü bir tehdit olarak gösteren Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Virgil Goode, Washington Post’un sert eleştirilerine uğruyor. Gazete, Goode’nin sözlerini büyük bir ahmaklık olarak tanımlıyor.

"Amerika açısından asıl tehlike, bütün dünyanın Goode’nin sözlerini ciddiye almasıdır. Goode’nin Müslümanlar hakkındaki önyargılı açıklamasını Amerika’nın İslam’a karşı gerçekten bir medeniyetler savaşı başlattığının kanıtı olarak görmesidir. 535 üyeli Kongre, tek bir Müslüman temsilciyi memnuniyetle bağrına basacaktır. Ancak Goodie gibi bir Kongre üyesine tahammül edip edemeyeceği ayrı bir soru işaretidir."

Boston Globe da Goodie’nin Müslümanlarla ilgili sözlerine sert tepki gösteriyor. Gazete, Kongreye ilk kez bir Müslüman’ın seçilmesi nedeniyle Goodie’nin gösterdiği tepkiyi anlamsız buluyor.

"Kongreye seçilen Müslüman Keith Ellison, dini inancına göre değil, siyasi görüşlerine ve icraatlarına göre değerlendirilmelidir. Aslında yeni Kongre, dini köken açısından gerçekten de çok farklı. Farkı, sadece ilk kez bir Müslüman’ın Kongreye girmesinden kaynaklanmıyor. Aynı zamanda ilk kez iki Budist de Kongreye seçildi. Ancak Goodie’nin bu Budist üyelerin Amerika’nın değerleri açısından oluşturduğu “tehdit”le ilgilenmemesi dikkat çekiyor."

XS
SM
MD
LG