Erişilebilirlik

Türkmenistan Devlet Başkanı Öldü


Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov, geçirdiği kalp kriz sonucu 66 yaşında yaşamını yitirdi.

21 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten Niyazov Pazar günü toprağa verilecek.

Niyazov, Türkmenistan’ın Sovyetler Birliği’ne dahil olduğu 1985 yılında devlet başkanlığına seçilmiş, ülkenin 1991 yılında bağımsızlığın kazanmasından sonra da iktidarını korumuştu.

Türkmen lider tarafından oluşturulan Halk Konseyi, 1999’da Niyazov’a ömür boyu devlet başkanlığı yapma yetkisi vermişti.

Niyazov, iktidar mücadelesine yolaçacağı kaygısıyla yerini alacak bir halef seçmedi.

Türkmen hükümetinden yapılan açıklamada başbakan yardımcısı Kurbanguli Berdimuhamedov’un geçici olarak devlet başkanlığı görevini yürüteceği belirtildi. Aynı açıklamada Türkmenistan’ın iç ve dış politikalarında değişiklik olmayacağı kaydedildi.

Türkmenistan devlet başkanı Saparmurat Niyazov, kendisini ömür boyu devlet başkanı ilan ederek, görevi boyunca nüfusu beş milyonu aşan ülkesini sıkı kontrol altında tuttu.

Niyazov’un ölüm haberinin ardından, bütün bayraklar yarıya indirilirken, yetkililer yeni yıl kutlamalarını iptal etti.

66 yaşında ölen Niyazov, 2002 yılında kendisine yönelik suikast girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, iktidarını sağlamlaştırma yoluna gitti. Niyazov, kendisini “Türkmenbaşı” olarak adlandırdı.

Niyazov, konuşmalarının toplandığı Ruhname adlı kitabın okullarda okutulmasını zorunlu kıldı. Buna ek olarak ayların isimlerini de değiştiren Niyazov, Ocak ayına Türkmenbaşı, Nisan ayına ise annesinin ismini verdi.

Niyazov ayrıca Türkmenistan’ın doğalgaz zenginliğini, ülkenin dört bir yanına saraylar ve kendi heykellerini yaptırmada kullandı.

İnsan Hakları Örgütleri, sık sık Niyazov hükümetini muhalefet üyelerini hapsetmek ve Türkmenistan’ın siyasi özgürlüklerini kısıtlamakla suçladı.

Türkmenistan siyasetinin geleceği...

Türkmenistan Devlet Başkanının ölümü, ülkesini ve bölgeyi nasıl etkileyebilir? Devrim Çubukçu’nun sorularını yanıtlayan emekli diplomat ve CHP milletvekili Onur Öymen, Saparmurat Niyazof’un yerine lider yetiştirmediğini, bundan sonraki gelişmeleri Türkmen halkının istek ve iradesinin şekillendireceğini söyledi.

Onur Öymen'le röportajı dinlemek için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Niyazov'a has yönetim

Türkmenistan’ın eski Washington Büyükelçisi Halil Uğur, Saparmurat Niyazof’un kendine has bir yönetim tarzı geliştirdiğini, ancak kısa vadede, Aşkabat’ın gerek dış, gerekse enerji politikalarında bir değişiklik beklemek gerektiğini söyledi.

Halil Uğur'la röportajı dinlemek için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG