Erişilebilirlik

İran Nükleer Teknoloji Paylaşacak


İran Cumhubaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bölge ülkeleriyle nükleer teknoloji paylaşmaya hazır olduklarını açıkladı. İran resmi haber kaynaklarına göre, Ahmedinejad, enerji ihtiyacını karşılayacak nükleer teknolojiyi bölge ülkeleriyle paylaşacaklarını söyledi.

Amerika ve batılı devletler, İran’ın nükleer silah geliştirme hedefinde olduğu görüşünde. Tahran ise, nükleer programının sadece enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirdiğini savunuyor.

Bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin önümzdeki haftalarda İran’ın nükleer programı konusunda bir anlaşmaya varabileceğini kaydetti. Lavrov, uluslararası toplumun İran’ı cezalandırmak yerine diyalog kurmak için çalışmasını istedi.

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emyr Jones Parry, önümüzdeki hafta İran’a yaptırım uygulanması için anlaşma sağlanabileceğini söyledi. Ancak Rusya’nın Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, planın hazır olmadığını belirtti.

Uluslararası toplum, 31 Ağustos tarihine kadar uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almadığı gerekçesiyle İran’a yaptırım uygulamayı planlıyor. İranlı yetkililer, Bilreşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bu yönde karar almasının, durumu daha da kötüleştireceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG