Erişilebilirlik

AB Zirve Toplantısı Başladı


Avrupa Birliği liderleri, bugün Brüksel’de biraraya geliyor. İki günlük zirvede dışişleri bakanlarının haftabaşında aldığı Türkiye kararı resmen onaylanacak.

Dönem Başkanı Finlandiya’nın hazırladığı zirve kararları taslağında, Türkiye’nin ek protokolü tam olarak uygulamadığı vurgulanıyor, Dışişleri Bakanları’nın bazı müzakere başlıklarını askıya almasının memnunlukla karşılandığı kaydediliyor.

Genişleme stratejisinin genelinin konuşulacağı zirvede Türkiye’yle müzakerelerin kısmen askıya alınması kararı, Avrupa Birliği’ne aday ve katılım perspektifi talep eden ülkelere ciddi bir mesaj verilmesi açısından önem taşıyor.

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, hafta başında dışişleri bakanları tarafından alınan kararı onaylayarak “genişlemenin tam anlamıyla uyulması gereken sıkı kurallara bağlı olduğu” mesajını verecek. Liderlerin önüne gelecek zirve sonuç bildirgesi taslağında yeni bir unsura yer verilmiyor ve Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının üzerinde uzlaşıya vardıkları metne sadık kalınıyor.

Türkiye kararında tüm üyelerle ilişkilerin normalleştirilmesinin ve tanımanın üyelik sürecinde önemli bir unsur olduğunun vurgulandığı 21 Eylül 2005 tarihli Avrupa Birliği deklarasyonuna atıf yapılıyor.

Türkiye’nin liman ve hava limanlarını Rum Kesimi’ne açmasını öngören Ek Protokol’ü uygulamadığından hareketle 8 müzakere başlığı askıya alınıyor. Geri kalan başlıkların ise açılabileceği ancak kapatılamayacağı vurgulanıyor. Ayrıca, Türkiye’nin 21 Eylül 2005 deklarasyonunun kapsamına giren konularda katettiği mesafenin 2007, 2008 ve 2009’daki Komisyon raporlarıyla tespit edileceği belirtiliyor.

Ankara’nın yeni ve sürpriz bir adıma imza atmaması durumunda zirvede Türkiye konusunun resmen ele alınması öngörülmüyor. Liderlerin, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının aldığı kararı aynen onaylamaları bekleniyor. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı Matti Vanhanen, Türkiye konusunun yer almayacağı genel bir genişleme tartışması yapılacak olmasından memnun olduğunu söyledi. Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının pazartesi günü aldıkları kararla Türkiye sorunun aşıldığını vurgulayan Vanhanen, “Artık Türkiye’ye ilişkin sorun çözülmüş olduğu için, zirvede gündemdeki diğer konuları detaylı olarak görüşebileceğiz” dedi.

İki gün sürecek olan Avrupa Birliği Zirvesi’nde, genişleme stratejisi ve entegrasyon kapasitesi öncelikli konuları oluşturacak. Bu kapsamda müzakere sürecinin siyasi kriterlerle eskisine olaranla daha bağlantılı olacağı mesajı da verilecek. Enerji politikası, Rusya’yla ilişkiler, teknolojik gelişim, Ortadoğu ve İran zirvede ele alınacak diğer konular arasında yer alıyor.

XS
SM
MD
LG