Erişilebilirlik

Türkiye-ABD Savunma Grubu Toplantısı


Türkiye-Amerika Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantısı Ankara’da yapıldı. Amerikan heyetine başkanlık eden Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Peter Rodman, Türkiye için güvenilir bir müttefik olmak arzularını ifade ederken PKK konusunda en kısa zamanda somut sonuç alınmasını istediklerini kaydetti. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan ise Avrupa Birliği üye ülkelerin Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin aldıkları kararı “haksızlık” olarak değerlendirdi. Tan, Avrupa Birliği’nin en yakın zamanda Türkiye ile ilişkilerinde “büyük ve stratejik resmi” görmesini temenni ettiklerini duyurdu. Öte yandan İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Türkiye ile ilgili kararın resmen onaylanacağı Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin hemen ardından Ankara’yı ziyaret edeceği bildirildi.

Türkiye-Amerika Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Amerikan heyetine başkanlık eden Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Peter Rodman iki dost ve müttefik arasındaki görüşmede tarafların bir çok ortak görüş ve çıkarı olduğunun teyid edildiğini açıkladı. Türkiye için iyi ve güvenilir bir müttefik olmak istediklerinin altını çizen Amerikalı yetkili, Türkiye’nin istikrara yaptığı katkıya değer verdiklerini aktardı. Rodman, PKK konusuna değindi ve iki ülkenin, teröristlerin Türkiye’yi tehdit etmemesi gerektiği konusunda görüş birliği içerisinde olduğunu söyledi. Amerikalı yetkili Bush Yönetimi’nin, Amerika’nın PKK ile mücadele Özel Temsilcisi emekli General Joseph Ralston’ın görevine büyük destek verdiğini aktardı ve Ralston’un başarılı olması için çok çalıştıklarını vurguladı. Rodman PKK konusunda en kısa süre içinde somut ve pratik sonuçların elde edilmesini istediklerini söylerken Türk-Irak sınırının bir barış sınırı haline gelmesini arzuladıklarını kaydetti.

Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Amerikan Yönetimi’ne Irak konusunda önerilerde bulunulan Baker Raporuna da değindi. Rapordaki bazı unsurlar ile Başkan Bush’un mutabık olacağından emin olduğunu söyleyen Rodman, raporun Irak’ın toprak bütünlüğüne yaptığı vurguyu hatırlattı ve bunun Amerika’nın Irak politikasının ana unsur olduğunu bildirdi.

Başkan Bush’un raporun Türkiye’nin önemine ilişkin olumlu değerlendirmesi ile de mutabık olacağına inandığını söyleyen Rodman, Kerkük konusunun Irak tarafından “yapıcı” bir biçimde ele alınmasını istediklerini belirtti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcü Namık Tan haftalık basın brifinginde Baker raporuna ilişkin Türkiye’nin değerlendirmelerini aktardı. Tan raporun genel olarak Irak’taki sorunları doğru bir biçimde ele aldığını kaydetti ve merkezi yönetiminin güçlendirilmesine benzer unsurların Türkiye’nin yaklaşımı ile örtüştüğünü ifade etti.

Dışişleri Sözcüsü Avrupa Birliği üye ülkelerinin Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin aldıkları kararı da değerlendirdi. Kararın “haksız olduğunu” söyleyen Tan Avrupa Birliği’nin en yakın zamanda Türkiye ile ilişkilerinde “büyük ve stratejik resmi” görmesini temenni ettiklerini kaydetti. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda çekingen davrandığını söyleyen Tan sorunun çözüm yerinin Birleşmiş Milletler olduğuna ilişkin görüşün Konsey kararına yansıtılmaması ve izolasyonların kaldırılması yönündeki kararın bir sonraki toplantıya ertelenmesine tepki gösterdi. Tan bunun Rumların baskıları ve yarattıkları ürküntüden kaynaklandığını vurguladı.

Bu arada İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Avrupa Birliği üye ülkelerinin Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınması kararının onaylanacağı Konsey toplantısının hemen ardından Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi. Cuma günü akşam saatlerinde Ankara’ya gelecek olan Blair, Başbakan Erdoğan ile görüşecek.XS
SM
MD
LG