Erişilebilirlik

12 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Avrupa Birliği içinde Türkiye’nin üyeliğine yönelik direncin artmasına rağmen, Batılı firmaların Türkiye’deki yatırımlarının arttığına dikkat çekiyor. Molly Moore imzalı haberde şu görüşlere yer veriliyor:

"Batılı ülkeler, Avrupa’nın İslam alemiyle ilişkilerinin gerilediği bir dönemde, yıllardır laik demokratik yönetimlerle Müslüman ülkeler arasında bir köprü olarak görülen Türkiye’den giderek daha da uzaklaşıyor. Ancak Türkiye’nin üyeliğini engellemek isteyenler Avrupalı bürokratlar değil. Bürokratlar, Türkiye’nin Müslüman Doğu ile laik Batı arasında barışa katkıda bulunabileceğini düşünüyor. Uzmanlara ve diplomatlara göre, Türkiye’nin üyeliğine yönelik muhalefet esas olarak seçmenlerin tepkisinden çekinen politikacılardan kaynaklanıyor. Avrupalılar, Türkiye’nin üyeliğiyle birlikte Avrupa’ya yeni bir Müslüman akını yaşanmasından korkuyor."

Christian Science Monitor, Somali’de İslamcı bir yönetimin işbaşına gelmesiyle birlikte, Afrika’nın küresel cihadın yeni cephesi haline geldiğini yazıyor. Scott Baldauf’un haberine göre, Batının desteklediği Etiyopya, Somali ile savaşa hazırlanıyor.

"15 yılı aşkın bir süredir merkezi bir yönetime sahip olmayan Somali, başka ülkelerin kendi aralarındaki savaşı sürdürmesi için tehlikeli bir zemin oluşturuyor. Eritre ve Etiyopya, Somali’deki iç savaşta farklı grupları destekleyerek ve kendi askerlerini bu ülkeye göndererek, aralarındaki savaşı Somali topraklarında sürdürüyor. Etiyopyalı ayrılıkçı örgütler de, Somali topraklarını üs olarak kullanıyor. Batıyı en fazla kaygılandıran gelişme ise, merkezi yönetimin eksikliği nedeniyle, El Kaide’ye paralel politikalar izleyen fanatik örgütlerin Somali’de güç kazanması."

Boston Globe
ölümüyle Şili’de yeniden tartışmalara yol açan eski diktatör Augusto Pinochet’nin iktidarı döneminde Amerika’dan destek aldığını hatırlatıyor. Gazete, Pinochet’nin işlediği suçlardan Amerika’nın da sorumlu olduğunu vurguluyor.

"Allende’nin devlet başkanı seçildiği sırada kaleme alınan bir CIA dökümanı, o dönemdeki Soğuk Savaş mantığını çok iyi yansıtıyor. Dökümanda, “Allende’nin bir darbeyle devrilmesi, temel ve sürekli bir politikadır” deniyor. Bu politikanın gizlice uygulanmasının ve Amerikan hükümetinin rolünün gizli kalmasının zorunluluk olduğu belirtiliyor. Pinochet’nin iktidarı ele geçirmesinde Amerika’nın rolü ne olursa olsun, Amerikan vatandaşları kendi demokratik liderlerinin de, 1973 sonrasında Şili’de yaşanan kayıplar, işkenceler ve cinayetlerden sorumlu olduğunu unutmamalıdır."

Los Angeles Times Ulusal Güvenlik Dairesi'nin terörle mücadele programı çerçevesinde Amerikan vatandaşlarını gizlice dinlemesi skandalını yeniden gündeme taşıyor. Gazete, Kongre'de çoğunluğu ele geçiren Demokratlara, Daire'nin daha sıkı denetlenmesi çağrısında bulunuyor:

"Demokratlar, ara seçimdeki zaferin ardından Kongre'de, Ulusal Güvenlik Dairesi'nin n Terörist İzleme Programını düzenleme konusunda daha çok çaba harcamalıdır. Ancak, uyuşukluk bu konuda çok önemli bir engel olabilir. Ayrıca, Cumhuriyetçilerin güçlü olduğu eyaletlerden seçilen Demokrat Kongre üyeleri, Bush yönetiminin sadece El Kaide ile bağlantılı Amerikalıların bu programdan endişe duyması gerektiği yönündeki propagandasından etkilenebilir. Aslında, tam da yönetimin bu iddiasını hayata geçirmek için yargının bu program üzerinde denetim kurmasını sağlamak gerekiyor."

XS
SM
MD
LG