Erişilebilirlik

El Anbar'da 63 Direnişçi Öldürüldü


Irak’ın El Anbar kentinde polisin iki saat süren bir çatışmada 63 isyancıyı öldürdüğü bildiriliyor.

El Anbar Vali yardımcısı, çatışmanın isyancıların Ramadi’deki bir polis karakoluna saldırmasıyla başladığını belirtti. Ölü sayısı bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı.

Bağdat’ta bombalı saldırılar ve çeşitli şiddet eylemleri devam ediyor... Polis dün başkentte 60 kişinin cesedini buldu. Bağdat yakınlarında Şii bir Vakfın çalışanlarını taşıyan otobüse yapılan saldırıda 14 kişi öldü. Yine Bağdat’ta, bir benzin istasyonunda, içi patlayıcı madde dolu üç aracın peş peşe infilak etmesi, 15 kişinin ölümüne ve çoğu ağır olmak üzere, en az 25 kişinin yaralanmasına yo açtı.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ülkesindeki siyasi ve güvenlik krizini ele alacak bir bölgesel barış konferansı toplanması çağrısında bulundu. Maliki, konuyu görüşmek üzere komşu ülkelere temsilciler göndereceğini açıkladı.

Beyaz Saray, Irak’ın komşularından yardım isteme girişimini “iyi bir fikir” olarak tanımladı.

Öte yandan Bağdat’taki Amerikalı komutanlar, Irak kuvvetlerinin gelecek yılın ortalarında tüm ülkenin kontrolünü ele alacağını umduklarını söyledi. Tümgeneral William Caldwell, Başkan Bush ve Başbakan el-Maliki’nin son görüşmelerinde bu konuda anlaştıklarını açıkladı.

XS
SM
MD
LG