Erişilebilirlik

Senato Gates'i Oylayacak


Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu, Robert Gates’in Savunma Bakanlığı’na atanması kararını oy birliğiyle onayladı.

Komisyon, atama kararını Senato’ya gönderdi. Gates’in Savunma Bakanlığı’nın bugün onaylanması bekleniyor. Başkan Bush’un Savunma Bakanlığı'na atadığı Robert Gates, dün Kongre’de milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Gates bir Senatör’ün “Irak’ta savaşı kazanıyor muyuz?” sorusuna, “hayır” karşılığını verdi. Gates, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu'ndaki oturumda Irak konusunda yeni fikirlere açık olduğunu belirtti, ancak nihai kararı Başkan Bush’un vereceğini hatırlattı. İran konusunda ise Gates, askeri eylemin her ülke için kesinlikle en son çare olduğunu belirtti.

Savaş bir kez başladığında sonucun kestirilemeyeceğini vurgulayan Gates, Irak’ta bu gerçeğin açıkça görüldüğünü söyledi. Komisyon Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John Warner, Robert Gates’i geçmişteki hizmetleri nedeniyle övdü ve atamayı olumlu karşıladığını açıkladı.

Yılbaşından sonra başkanlığı devralacak demokrat Senatör Carl Levin ise yeni savunma bakanını çetin bir görevin beklediğini söyledi.

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, Gates’in Kongre’deki konuşmasında Başkan Bush’la birçok konuda aynı fikirde olduğunu gösterdiğini öne sürdü. Snow, Başkan’ın ve Gates’in de Irak’ın kendini savunması ve yönetmesi için Amerika’nın bu ülkeye yardım etmesi gerektiğine inandığını vurguladı.

XS
SM
MD
LG