Erişilebilirlik

Türkiye-AB İlişkilerinde Kritik Hafta


Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin geleceği bu hafta içinde gerçekleşecek diplomatik pazarlıklarla belirlenecek.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Rum kesimine limanlarını açmayan Türkiye ile müzakereleri sekiz başlıkta beklemeye alma tavsiyesine tepki gösterirken, bu tavsiyeyi yeterli bulmayan Fransa ve Almanya’yı da üstü kapalı olarak eleştirdi.

Babacan, tavsiye kararının Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tümü tarafından benimsenmediğini, çoğu ülkenin bunu vicdanen kabullenemediğini söyledi.

Başmüzakereci, Avrupa Birliği’nin bazı eski ve büyük ülkelerinin ise “Kıbrıs bahanesini kullanarak”, gerçekte iç politikaya mesaj vermeye çalıştığını aktardı.

''Kıbrıs konusu sanki bir bahane olarak ileri sürülüyor'' ifadesini kullanan Babacan, Türkiye’nin müzakere sürecinde hızlı ilerlemesinin Avrupa’da bazı çevreleri endişeye sürüklediğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararının henüz resmiyet kazanmadığını, ancak bu gerçekleşse bile diğer başlıkların işleyişinin etkilenmeyeceğini vurgulayan Babacan, piyasalarda bir krizin yaşanmaması konusunda da rahat konuştu. Devlet Bakanı Babacan, piyasaların beklentilerinin zaten Türkiye'nin sürecinin çok rahat olmayacağı yönünde bulunduğuna işaret etti.

Öte yandan, Türkiye ile müzakerelerin kesilmesine güçlü bir şekilde karşı çıkan İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, iki günlük bir ziyaret için bugün Ankara’ya geliyor. Ziyaret, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin müzakerelerin geleceği konusunda bu hafta içerisinde alacakları kararla aynı döneme denk düşmesi nedeniyle büyük önem taşıyor

XS
SM
MD
LG