Erişilebilirlik

İngiliz Uçakları Sefere Başlıyor


Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun radyasyon zehirlenmesinden ölmesinden sonra İngiliz Havayollarına ait üç uçakta yapılan incelemeler sonuçlandırıldı.

İngiliz Havayollarının resmi internet sitesinde - İstanbul dahil - pek çok Avrupa kentine sefer yapan üç uçak üzerinde yapılan incelemlerin sonuçlandırıldığı ve söz konusu uçakların “temiz çıktığı” bildiriliyor.

Uçakların ikisinin haftasonunda yeniden uçuşlara başlayacağı; diğer uçağınsa bu hafta içerisinde hizmete gireceği öğrenildi.

İngiliz Havayollarından yapılan açıklamada söz konusu uçaklarda düşük düzeyde radyasyona rastlandığı; ancak son bir ay içerisinde bu uçakları kullanan yolcuların zehirlenme riski bulunmadığına inandıkları belirtildi.

Litvinenko'yla Görüşen İtalyan İyileşiyor

İngiliz doktorlar, radyoaktif zehirlenmeden ölen eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun görüştüğü İtalyan vatandaşı Mario Scaramella’nın iyileşmekte olduğunu açıkladı.

Yetkililer, test sonuçlarının Scaramella’nın zehirlenmediğini gösterdiğini söylüyor. Sağlık yetkilileri, daha önce Scaramella’nın vücudunda da polonium-210 maddesinin izlerine rastlandığını duyurmuştu. Aynı radyoaktif maddenin izleri Litvinenko’nun eşinde de bulundu.

Geçen ay ölen Litvinenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisinin öldürülmesi için emir verdiğini ileri sürmüştü. Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko, Kremlin’e muhalefet etmesiyle tanınan gazeteci Anna Politkovskaya’nın öldürülmesini araştırıyordu. Moskova iddiayı reddediyor.

Rusya Soruşturmada İşbirliği Sözü Verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Litvinenko’nun öldürülmesiyle ilgili olarak yürütülen soruşturmaya Rusya’nın destek vereceğini açıkladı.

Bu arada, Rus yetkililer, Moskova’ya sefer yapan Finlandiya Havayollarına ait bir uçakta radyasyon izlerine rastlandığını duyurdu; ancak yapılan incelemeler sonucunda uçakta radyasyon bulunmadığı tespit edildi.

Eski Başbakan Zehirlenmedi

Öte yandan, İrlandalı doktorlar, eski Rusya Başbakanı Yegor Gaydar’ın zehirlenmediğini açıkladı.

Gaydar, Dublin’de bir konferans sırasında aniden fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Gaydar’ın danışmanları, bu olay üzerine eski Başbakanın aynı Litvinenko gibi zehirlenmiş olabileceğini söylemişti. Gaydar, Litvinenko’nun ölümünden bir gün sonra hastalanmıştı.

Ancak İrlandalı doktorlar, yapılan testler sonucu eski Başbakanın vücudunda radyasyon izlerine rastlanmadığını açıkladı.

Gaydar’ın neden hastalandığı hala bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG