Erişilebilirlik

Bush Washington'a Döndü


Başkan Bush Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile Amman’da yaptığı görüşmenin ardından Washington’a döndü. Bush’la birlikte seyahat eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley uçakta gazetecilere Irak politikasında değişikliğin birkaç ay değil bir iki hafta içinde yapılacağını açıkladı.

Partiler üstü bir komisyon da Irak’la ilgili politika önerilerini Çarşamba günü açıklıyor. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, partiler üstü komisyon, kesin bir takvim vermemekle birlikte Irak’tan askerin kademeli olarak çekilmesini önerecek. Komisyon ayrıca, Amerika’nın Irak’ta, savaşmak yerine destek hizmeti vermesini de isteyecek.

Başkan Bush, dün Amman’da, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin güçlü bir lider olduğunu ve hükümetin başarısının Irak’ın geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. İki lider güvenliği sağlama sorumluluğunun Irak kuvvetlerine devrini hızlandırma konusunda anlaştı.

Bush, Maliki’yle görüştükten sonra Amerikan askerlerinin, hükümet istediği sürece, görevini tamamlamak için, Irak’ta kalacağını tekrarladı. Bush, mezhep çatışmalarını önlemek için Irak’ın parçalanmasının yanlış olacağını, bu tür bir gelişmenin şiddeti artıracağını öne sürdü. Irak Başbakanı Maliki de aynı görüşü savundu.

Maliki ise Bağdat’a dönüşünde, İran ve Suriye’nin Irak’ta istikrarın sağlanmasında rol oynayabileceğini belirtti. Maliki, Irak’ta ulusal birliğin sağlanması yolunda çaba gösterecek herkesle işbirliği yapmaya hazır olduğunu da söyledi.

XS
SM
MD
LG