Erişilebilirlik

Bağdat'a Asker Takviyesi


Amerikan ordusu Bağdat’ta güvenlik durumunu iyileştirmek için iki bin askerden oluşan bir takviye gücünü başkente kaydırıyor.

Askerler ülkenin kuzeyinden Bağdat’a kaydırılacak. Genel Kurmay Başkanı Peter Pace, Bağdat’taki Amerikan askeri sayısının ne kadar daha arttırılacağı ya da ne süreyle orada kalacakları hakkında açıklama yapmadı. Pace, asker kaydırma işleminin Bağdat ve Washington arasında varılan mutabakata göre gerçekleştiğini bildirdi.

General Pace, Bağdat’a yardım için el Anbar’daki askerlerin çekileceğine ilişkin haberleri yalanladı. Peter Pace, Irak’taki durumun da bir iç savaş olmadığını savundu.

Öte yandan, Bağdat’ta kurşunlanmış 52 kişinin cesedi bulundu. Amerikan ordusu, Bağdat’ın kuzeyindeki Bakuba kenti yakınlarında 8 El Kaide militanının öldürüldüğünü açıkladı. Çatışmada iki Iraklı kadın da öldü. El Anbar ilinde bir başka çatışmada bir Amerikan askeri daha öldü.

Öte yandan, Samarra’da bomba ve havan topu mermisiyle düzenlenen saldırıda altı Iraklı polis öldü. Bağdat’ta ise iki kişi bombalı saldırıda öldü, Şii’lerin kontrolündeki Sağlık Bakanlığı binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.

XS
SM
MD
LG