Erişilebilirlik

Robert Gates Kim?


Robert Gates, 1966 yılında Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nda küçük bir memur olarak çalışmaya başladı. O yıldan bu yana geçen 25 yıl içinde Gates, hem Cumhuriyetçi, hem de Demokrat altı başkan döneminde bu istihbarat kurumunun en üst düzey görevlerinde hizmet verdi.

Son olarak da Başkan Bush’un babasının başkanlığı döneminde CIA Başkanı oldu. 1991-93 yılları arasında CIA Başkanlığı yapan Robert Gates, daha sonra Amerika’nın en büyük yedinci Üniversitesi, Teksas’taki A&M Üniversitesi’ne geçti, önce George Bush Hükümet Araştırmaları Okulu dekanı, ardından da üniversite rektörü oldu.

Başkan Bush, adaylığını açıklarken, Gates’in yöneticilik deneyimini ve her iki partiyle de uyumlu çalışabilme özelliğini övdü.

" Gates, onurlu, samimi ve doğru düşünen bir insandır. Ülkemizi koruma sorumluluğunun partilerüstü bir çaba gerektirdiğini gayet iyi bilen bir kişidir. Ulusal güvenliğimizi güçlendirmek için iki partiyle de bugüne kadar çok uyumlu bir şekilde çalışmıştır."

Gates, Başkan Bush’dan telefon gelinceye kadar, kamu görevine dönmeyi düşünmediğini söyledi.

" Uzun dönemli stratejik çıkarlarımız ve ulusal güvenliğimiz tehdit edildiği, birçok Amerikalının çocukları savaşta olduğu için Başkan göreve dönmemi isteyince bunu yapmakta hiç tereddüt etmedim."

Başkan Bush, Gates’in adaylığını, Donald Rumsfeld’in istifasının hemen ardından açıkladı. Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olması beklenen Demokrat milletvekili Nancy Pelosi, açıklamayı memnunlukla karşıladı.

Pelosi, bunun, Irak konusunda yeni bir başlangıç yapmak için çözüm getirecek bir değişiklik olmasını umduğunu söyledi.

Donald Rumsfeld Savunma Bakanı olarak tartışma yaratan kararlar alan ve bunlarda çok ısrarcı davranan bir izlenim bıraktı. Amerikan Üniversitesi’nden Profesör Anna Nelson’a göre, buna karşılık Robert Gates tamamen farklı bir kişiliğe sahip.

Profesör Nelson, “Gates’in geçmişine bakarak çok tutarlı bir kişi olduğunu söylemek mümkün” diyor.

George Bush, savaş döneminde Savunma Bakanını değiştiren ilk başkan değil. 1960’larda Vietnam savaşı sırasında Başkan Lyndon Johnson da Robert McNamara’nın yerine Clark Clifford’ı atamıştı. Profesör Nelson, Başkanın görevdeki bakanı, güvenebileceği, inanabileceği ve gidişatı değiştirebilecek yeteneğe sahip bir kişiyle değiştirmesinin anlaşılır olduğunu söylüyor. Robert Gates, Başkan’a bu konuda yardımcı olabilir. Gates eski Dışişleri Bakanı James Baker’ın başkanlığındaki partilerüstü Irak Çalışma Grubu’nun üyesi ve Başkan Bush’un İran politikalarını açıkça eleştirmesiyle tanınıyor.

Gates’in atanmasının Senato tarafından da onaylanması gerekiyor. Senato Gates’in adaylığını tartışmaya 4 Aralık’ta başlayacak.

XS
SM
MD
LG