Erişilebilirlik

APEC Zirvesi K. Kore'yi Uyaracak


Vietnam'da yapılan Asya Pasifik Ekonomik Topluluğu (APEC) zirvesinde yarın Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda bir ortak açıklama yapılacağı bildiriliyor.

Amerika'nın Sesi Beyaz Saray Muhabirinin Hanoi'den verdiği habere göre, Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerin yıllık zirve toplantısı Kuzey Kore'yle ilgili kaygıların gölgesinde yapılıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley zirvenin Kuzey Kore hakkında yapacağı açıklamayla ilgili hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Bir diğer Beyaz Saray yetkilisi de bildiride, APEC ülkelerinin Kuzey Kore'nin füze denemeleriyle geçen ay yaptığı nükleer denemeden duydukları kaygının dile getirileceğini belirtti. Aynı yetkili, bildiriyle Kuzey Kore'ye Birleşmiş Milletler kararlarına uyması ve nükleer programı hakkında başlatılmış olan altılı görüşmelere geri dönmesi için çağrıda bulunulacağını söyledi.

Zirve nedeniyle Hanoi'de bulunan Başkan Bush, başta Güney Kore olmak üzere, Kuzey Kore'nin nükleer programı üzerindeki görüşmelere katılan dört ülkenin liderleriyle görüşmeler yapıyor. Amerika, Güney Kore'nin, nükleer silah malzemesi taşıdığından kuşku duyulan gemileri durdurup aramayı öngören uluslararası programa katılmasını istiyor. Güney Kore ise şimdiye kadar bu isteği reddetti. Güney Kore yetkilileri böyle bir davranışın Kuzey Kore'den misilleme göreceği kaygısını taşıyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun, Hanoi'de Başkan Bush'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin nükleer programını engellemek için gemileri durdurma dışında elinden gelen herşeyi yapacağını söyledi.

Başkan Bush daha sonra Kuzey Kore'yle yapılan altılı görüşmelere katılan bir diğer ülke, Japonya'nın yeni Başbakanı Shinzo Abe'yle görüşecek. Bush, Kuzey Kore'ye karşı sağlam bir uluslararası tutum belirlenmesi yolundaki çabasını yarın (Pazar) Çin ve Rusya devlet başkanlarıyla yapacağı görüşmelerle sürdürecek.

XS
SM
MD
LG