Erişilebilirlik

'Yeni Bir Dönemin İşareti'


Sekizinci Türk Devletleri Zirve Toplantısı bugün Antalya’da yapıldı. Zirvenin açış konuşmasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yaptı ve bu ülkeler arasında işbirliğinin önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, kardeş ülkelerin bağımsızlıklarının 15. yıldönümüne rastlayan Antalya zirvesi konusunda “Türk Dili Konuşan Ülkeler olarak, dünyadaki ve bölgedeki gelişmelere bakışımızda yeni ölçütler devreye girmiştir. Antalya Doruğu bu nedenle, bölgesel ve küresel düzlemde, ülkelerimiz arasındaki işbirliği yönünde yeni bir dönemin başlangıcını simgelemektedir,” dedi.

Türkiye’nin bu zirveler sürecine “duygusal değil, gerçekçi ve akılcı” yönden yaklaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Sezer, “Türkiye’nin öncelikli dış politika hedeflerinden birinin Avrasya coğrafyasının istikrar ve işbirliği alanına dönüştürülmesi” olduğunu vurguladı.

Türkçe konuşan devletler arasında enerji ve ulaşım alanlarındaki bölgeye yönelik işbirliğinin, Türk Dili Konuşan Ülkelerin küresel ekonomiye bütünleşmelerine yarar sağlayacağını kaydeden Sezer, uluslararası terörizm, köktendinci, ayrılıkçı akımlar, yasadışı göç, uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı gibi diğer örgütlü suçların Avrasya bölgesinin gelişimine ve istikrarına tehdit oluşturduğunu kaydederek, “terörü haklı gösterecek hiçbir gerekçenin varlığını kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

Kazakistan cumhurbaşkanı Nazarbayev ise Türk devletlerinin uzayda işbirliği yapmaları önerisinde bulunarak, ülkesinin uzay tesislerini bu amaçla ortak Türk çalışmalarına açmaya hazır olduğunu bildirdi ve ayrıca kültürel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bir “Akıl adamları Kurulu” oluşturalarak başına eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in getirilmesini önerdi. Toplantıya en somut önerilerle geldiği görülen Kazakistan’ın lideri ayrıca bir Türk Devletleri Parlamento Asemblesi kurulmasını da önerdi.

Ülkesinde son zamanlardaki gösterilere rağmen zirveye katılmaya gelen ve yüksek düzeyli bir Kırgız diplomatın zirveye gösterdikleri önemin işareti olarak nitelediği Kırgız lider Bakiyev ise konuşmasında, ortak bir Türk Devletleri borsası kurulmasını önerdi ve Türk devletleri arasında “net bir entegrasyon sürecinin” geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Azeri lider Aliyev ise ülkelerinin bağımsızlıklarının 15. yılında birçok güçlükleri geride bıraktıklarını ve artık “dinamik bir gelişme” dönemini açtıklarına işaretle,” herbir Türk devletinin problemi, birbirimizin problemi olmalıdır” şeklinde konuştu.

Zirve sonunda kabul edilen ortak deklarasyonda, Türk devletleri birbirlerini uluslararası platformlarda destekleme kararı alırken, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan’ın 2009 yılından itibareyle sırayla BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylıklarının karşılıklı desteklenmesi kararı aldılar.

Zirve’nin sonuçları hakkında yorumda bulunan üst düzey bir Türk diplomat, “Artık romantik kavuşma dönemi sona erdi. Somut işbirliği dönemi başladı” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG