Erişilebilirlik

Yeni Araçlarda Elektronik Kontrol Sistemi


Yeni araçlara yerleştirilen elektronik kontrol sistemlerinin ölümcül trafik kazalarını önlemede beklenenden daha iyi sonuçlar verdiği bildiriliyor. Amerika’da yapılan yeni bir araştırma, kazalarda can kaybının bu sayede azalacağı sonucuna vardı.

Ölümcül bir kazadan sağ kurtulan Emily Bowness aracının hız kazandığını farkettiği anda takla atacağını anladığını söylüyor. Başka bir aracın yandan çarpması yüzünden kontrolü kaybeden Emily tam 12 takla attı. Uzmanlara göre araçta elektronik stabilite kontrol sistemi olsaydı bu olay yaşanmayabilirdi.

Karayolu Güvenlik Enstitüsü bu tahmine kesinlik kazandırmak için bu sisteme sahip araçlarla bir dizi test yaptı. Testler, sürücü direksiyon hakimiyetini kaybettiği zaman araca yerleştirilen bilgisayarın kontrolü ele aldığını gösteriyor. Enstitüde çalışan mühendis Rich Golito şunları söylüyor: "Bazen trafikte herşey çok hızlı gelişir ve sürücüler aşırı tepki gösterir. Bu yüzden de aracın kontrolünü kaybederler."

Elektronik stabilite kontrol sistemi olan araçlarda kontrol aslında bilgisayarda, sürücünün yaptığı tek şey gidiş yönünü belirlemek. Örneğin bir hızlı bir kaza anında sadece ön sol frenler bile aracın yoldan çıkmasını engelleyebiliyor.

Karayolu Güvenlik Enstitüsü uzmanlarından Sue Ferguson’a göre elektronik kontrol sistemleri her beş kazadan ikisini önleme kapasitesine sahip. Ferguson şöyle konuşuyor: "Bence, bu bilgisayar programı, hayat kurtarma açısından, emniyet kemerinden sonra ikinci sırada geliyor. Tahminlerimize göre, her otomobilde bu sistem olsa, yılda en az 10 bin ölümcül kaza önlenebilir."

Enstitü’nün verilerine göre bu sistem birden fazla aracın karıştığı trafik kazalarını yüzde 30, araçların takla atmasını da yüzde 70 oranında azaltıyor. Bu teknoloji bugün birçok araçta kullanılıyor, ancak yasal zorunluluk olmadığı için tüm araçlara yerleştirilmiyor. Amerikan hükümetinin 2006 yılı sonunda bu sistemi yasal zorunluluk haline getirmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG