Erişilebilirlik

Fransa: İlişkilerimizde Kriz Yok


Türkiye ile Fransa Arasında Ermeni soykırımı yasasının Fransa parlamentosundan geçmesinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Fransa ile askeri ilişkilerin askıya alındığını açıklamasının ardından, Fransa’dan yanıt geldi. Fransa Savunma Bakanlığı, bu kararı iki ülke arasında bir kriz ya da önemli bir sorunun işareti olarak görmediklerini açıkladı.

Ermeni soykırımı yasasını parlamentosundan geçiren Fransa ile askeri ilişkileri askıya aldıklarını açıklayan Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’un sözleri, Fransa’da sakin karşılandı.

Fransa Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jean François Bureau, açıklamayı not ettiklerini, ancak bunun siyasi yetkililerden gelen bir açıklama olmadığını söyledi. Sözcü 2001 yılında Ermeni soykırımını tanıyan yasa çıktığında da benzeri açıklamaların yapıldığını ve askeri ilişkilerde soğukluk yaşandığını belirtirken, bu soğukluğun zamanla düzeldiğini, 2-3 yıl içinde eski haline geldiğini söyledi.

Türkiye ve Fransa'nın, Afganistan, Bosna-Hersek ve Kosova'daki uluslararası askeri operasyonlarda ortak sorumluluklar aldığına dikkat çeken sözcü, “Bu kararın iki ülke arasında bir krize ya da önemli bir soruna neden olacağını düyünmüyoruz” dedi.

Ermeni soykırımını reddedenlere hapis ve para cezası getiren yasa 12 Ekim tarihinde Fransa Parlamentosu’nda kabul edilmişti. Ancak yasanın, yürürlüğe girebilmesi için, önce Senato’ya gönderilmesi, oradan da Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulması gerekiyor. Ancak yasanın yürürlüğe girmesinin son derece zayıf bir ihtimal olduğu düşünülüyor. Zira Fransa kamuoyunda da tarihçilerden, sivil toplum örgütlerine kadar pek çok kesim yasaya karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG