Erişilebilirlik

15 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor 7 Kasım seçimleri sonrasında Amerika’nın Irak’tan çekilmesi gerektiğinin net biçimde ortaya çıktığını belirtiyor. Gazete, Amerika’nın çekilmesiyle oluşacak boşluğu doldurmaya aday ilk ülkenin İran olduğunu vurguluyor ve Bush yönetimine İran’la ilişkilerde yeni bir yaklaşım geliştirmesi çağrısında bulunuyor.

"Amerika’nın Ortadoğu’da güvenli bir Irak bırakmak, terörist eğilimlere karşı demokrasiyi güçlendirmek, İran’ın nükleer silahlanma niyetini önlemek ve İsrail’in güvenliğini sağlamak gibi çok yönlü hedefleri var. Seçim sonrasında ortaya çıkan Irak’tan çekilme atmosferi, Amerika’nın Ortadoğu’dan çekilmesi olarak anlaşılmamalıdır. İran’la uğraşmak kolay olmayacaktır. Ancak İran’ın nükleer silah ve terör tehdidi kontrol altında tutulacaksa, Cumhuriyetçilerle Demokratlar aynı tarafta olmalıdır."

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Başkan Bush’la görüşmesini değerlendiren New York Times iki liderin de Suriye ile görüşmeme politikasını eleştiriyor. Suriye ve İran arasındaki ittifakın bozulabileceğini kaydeden gazete, bunun için Washington’un daha yapıcı davranması gerektiğini vurguluyor.

"İran’dan uzaklaşan ve Amerika’yla yakınlaşan bir Suriye, Arap-İsrail barış girişimlerinin canlandırılmasında ve Irak’taki kargaşanın bölge ülkelerine yayılmasının önlenmesinde katkı sağlayabilir. Her iki konuda da Suriye’nin ulusal çıkarları Amerika ve İsrail’in çıkarlarıyla örtüşmektedir. Olmert, İsrail’in yok edilmesi için çağrıda bulunan İran’ın nükleer kapasitesini artırmasından kaygı duymakta haklı. İran, uranyum zenginleştirme faaliyetini durduruncaya kadar bu konuda alınacak en etkili önlem şimdilik diplomatik çabaların yoğunlaştırılması ve İran’a uluslararası yaptırım uygulanmasıdır. İran’dan kaynaklanan tehdit bu kadar açıkken, Suriye ile görüşmemek için mazeret üretecek kadar zamanımız yok."

Washington Post ise Hizbullah’ın Lübnan’da seçimle gelen hükümeti devirmeye çalıştığını öne sürüyor ve Batılı ülkeleri Başbakan Fuad Sinyora’nın yardımına koşmaya çağırıyor. Gazete, Hizbullah’ın bu girişiminde İran ve Suriye tarafından desteklendiğini de iddia ediyor.

"Bu girişimlere karşı, geçen yıl Hariri’nin öldürülmesinden sonra gösterilen ve Suriye’nin askerlerini Lübnan’dan çekmesini sağlayan tepkiye benzer ortak tepki gösterilmelidir. Güvenlik Konseyi, Hariri’nin öldürülmesini araştıracak mahkemeyi hemen kurmalı ve yargı sürecini başlatmalıdır. Konsey, başta Rusya olmak üzere İran’a karşı alınan yaptırım kararını engelleyen ülkeleri ya yaptırımları uygulamak ya da Batıyla stratejik işbirliğine son vermek tercihine zorlamalıdır. İran ve Suriye, Ortadoğu’yu radikalleştirme çabalarının bedelini ödemedikçe Hizbullah gibi örgütleri dizginlemeyeceklerdir."

Boston Globe Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş ile Güney Afrika Maliye Bakanı Trevor Manuel’in ortak bir makalesine yer veriyor. Makalede, su savaşlarından duyulan kaygı dile getiriliyor ve içecek suya ulaşmanın temel insan haklarından biri olarak tanınması isteniyor.

"BM Kalkınma Programı'nın hazırladığı raporda, Amerika, Avrupa ve Japonya’nın öncülüğünde küresel bir eylem planı geliştirilmesi çağrısı yapılıyor. Raporda, su ve sağlık için yapılacak bu yardımın ek olarak 3 ila 4 milyar dolar arasında ek maliyet getireceği belirtiliyor. Bu para, uzun vadede küresel ekonomik büyümeyi ve yaşam kalitesini artıracak bir yatırım olarak görülmelidir. Ahlaki açıdan olduğu kadar, pratik olarak da, dünyadaki yoksulların sağlığına ve refahına ancak böyle katkı sağlanabilir."

XS
SM
MD
LG