Erişilebilirlik

Arap Bakanlardan Barış Konferansı Talebi


Kahire’de toplanan Arap bakanlar, İsrail-Filistin anlaşmazlığını ele almak üzere yeni bir uluslararası barış konferansı yapılmasını istedi.

Bakanlar bu konferansa Filistinliler ve Araplarla birlikte Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılmasını önerdi. Bakanlar ayrıca konferans görüşmelerinin barış karşılığında toprak ilkesine dayanmasını da istedi.

Öneriyi Kahire toplantısına katılan Filistin’deki Hamas Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Mahmut Zahar da destekledi. Arap bakanlar Hamas hükümetinin işbaşına gelmesiyle birlikte durdurulan uluslararası yardım boykotunun kaldırılmasını da istedi. Amerika ve Avrupa Birliği Hamas’ın iktidara gelmesiyle Filistin’e yapılan bir milyar dolarlık para yardımını askıya almıştı.

İsrail barış konferansı önerisini temkinli karşıladı. İsrail, Musevi devletini tanımayan Hamas’la görüşmeyi reddediyor.

Filistin’de ulusal birlik hükümeti kurulması için yapılan görüşmeler dün yeniden başladı. Taraflar görüşmelerde ilerleme sağlandığını söylüyor. El Fetih ile Hamas arasında Gazze’de yapılan görüşmelerde bakanlıkların nasıl dağıtılacağı konusu üzerinde duruldu.

İsrail ve Filistin basını, görüşmelerde yeni bir başbakan üzerinde anlaşma sağlandığını bildiriyor. Başbakan İsmail Haniye, ulusal birlik hükümetinin kurulması için hükümetten ayrılmayı kabul ettiğini açıklamıştı. Basında çıkan haberlere göre, Amerika’da biyoloji eğitimi gören Muhammet Shbeir’in başbakanlığı üzerinde uzlaşmaya varıldı. Shbeir’in El Fetih ve Hamas’la ilgisi bulunmuyor.

Hamas’ın İsrail’i tanımayı reddetmesi nedeniyle görüşmelerde ilerleme sağlanamıyordu.

XS
SM
MD
LG