Erişilebilirlik

Arafat Ramallah'ta Anıldı


Filistin'in eski lideri Yaser Arafat ölümünün ikinci yıl dönümünde Ramallah`taki karargahı Mukataa'da törenle anıldı.

Batı Şeria'nın her kentinden otobüslerle adeta akın eden binlerce Filistinli Ramallah`ta sabah erken saatlerde Arafat'ın mezarı başında toplandı.

Büyük bir resminin konuldugu mezarı başında önce Kuran okundu, ardından sloganlar atıldı. Binlerce Filistinli'nin yanı sıra hükümet üyeleri ve İsrail Parlamentosu Knesset`in Arap üyelerinin katıldığı törende konuşan Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas "Arafat'ın mirasını koruyacağız" dedi. Abbas konuşmasında Arafat'a hitaben, "Bizi önderliğinle bir ulus haline getidin" dedi.

Ulusal Birlik Hükümeti Konusunda Anlaşma

Son haftaların önemli konusu "ulusal birlik hükümeti" hakkında da açıklamalarda bulunan Abbas, Hamas ile yeni bir hükümetin kurulması konusunda da anlaşmaya varıldığını açıkladı. Önümüzdeki bir - iki hafta icinde yeni birlik hükümetinin kurulacağını ifade eden Abbas, "Bu hükümet inşallah bu ay sonunda gün ışığına çıkacak" dedi.

Geçen Ocak ayında yapılan genel seçimlerde başa gelen Hamas hükümeti, başta İsrail ve ABD olmak üzere uluslararası toplum tarafından siyasi ve ekonomik ambargoya alınmıştı. O zamandan bu yana içişlerinde sıkıntılı günler yaşayan Filistin, El Fetih ve Hamas'ın ortak kuracağı bir Ulusal Birlik Hükümeti ile yeniden Ortadoğu Dörtlüsü'nün kabul göreceği şartları yerine getirerek ambargoyu kaldırmaya çalışıyor.

Ancak Hamas ve El Fetih arasındaki siyasi farklılıklar nedeniyle Birlik Hükümeti'ni kurma çalışmaları bir türlü sonuca kavuşamıyordu. Son olarak Abbas ve Hamas hükümetinin başbakanı İsmail Haniye, Birlik Hukumeti`nin kurulması konusunda anlaştılar. Haniye, yeni kurulacak hükümette görev almayacağını açıkladı.

İsrail ise bu açıklamalardan şimdilik memnun. Ancak yeni kurulacak hükümete tedbirli yaklaşıyor. Sonuçta eski ya da yeni, İsrail, Filistin hükümetinin kendi varlığını kabul etmesi şartında ısrarlı.

Eğer yeni kurulacak Ulusal Birlik hükümeti İsrail'in varlığını kabul etmez ise ambargo devam edecek.

XS
SM
MD
LG