Erişilebilirlik

10 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Avrupa Birliği Komisyonunun açıkladığı ilerleme raporunu değerlendiren Los Angeles Times Kıbrıs meselesinin önemli bir konu olduğunu kaydediyor ancak Avrupa’da Türkiye’nin üyeliği konusunda daha ciddi kaygılar yaşandığına dikkat çekiyor. Gazete, korkulanın aksine Türkiye’nin Avrupa’ya önemli katkılar sağlayabileceğini savunuyor.

"Mevcut demografik eğilimler göz önüne alındığında Türkiye işgücü ve canlı iç pazarıyla Avrupa açısından giderek daha da önem kazanacak. Fransa gibi ülkelerde ise Türkiye’nin üyeliğine yönelik muhalefet daha çok kültürel temelli. Laik bir Müslüman ülke olan Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında köprü görevi gördüğünü göz ardı eden bu yaklaşım büyük bir talihsizliktir. Türkiye’nin Hıristiyan Avrupa’yla başarılı bir biçimde bütünleşmesi, dinlerin çatışması gerekmediğini ve Batı tarzı bir demokrasinin Ortadoğu’da da gelişebileceğini gösterecektir."

Christian Science Monitor seçimlerde Demokrat Partinin zafer kazanmasının ve savunma bakanı Donald Rumsfeld’in istifasının ardından Amerika’nın Irak’ta yeni bir politika izlemesinin beklendiğini yazıyor. Gazete Kongrede çoğunluğu kazanan Demokratlarla, Cumhuriyetçi Başkan Bush’un ortak bir politika geliştirmesinin gerekli olduğunu vurguluyor.

"Irak konusunda uzlaşma sağlanacak nokta bu ülkenin belirsizliğe sürüklenmesine, bölge için tehlike oluşturmasına ve terör yuvası olmasına izin verilmemesi gerektiğidir. Bunun için de Bağdat’ta istikrarlı ve tercihen demokratik bir yönetim kurulmalıdır. Fransız devlet adamı Georges Clemenceau, “savaşta zafer, bir dizi felaketin ardından gelir” demişti. Irak’ta 2003 yılından bu yana yeterince felaket yaşandı. Yapılan hatalardan ders almak ve uyum içinde çalışmak bizi ileriye götürebilecek tek yoldur."

New York Times İsrail’in Gazze’de düzenlediği son saldırıların ardından Ortadoğu’da bir barış anlaşması umudunun daha da zorlaştığını yazıyor. Gazete, Washington’un taraflara sağduyu çağrısı yapmakla yetinmesinin yanlış olduğunu savunuyor ve Bush yönetimine daha etkin bir politika izlemesi çağrısında bulunuyor.

"Bush, İsrail başbakanı Ehud Olmert’in gelecek hafta yapacağı Washington ziyaretinden önce dışişleri bakanı Condoleezza Rice’ı bölgeye göndermelidir. Rice, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırıları durdurması ve yeni yerleşim birimleri inşasına son vermesi konusunda baskı yapmalıdır. Filistinlilere de, güvenlik güçleri füze ve terör saldırılarını durduruncaya kadar yardım alamayacaklarını anlatmalıdır. Lübnan savaşından sonra Bush’un ve Rice’ın atalete son vererek harekete geçeceğini sanmıştık. Belki bu hafta yaşananlar bunu sağlar."

Washington Post Kosova’nın statüsüyle ilgili kararın yakında verileceğini hatırlatıyor. Batının Kosova’ya bağımsızlık verilmesinden yana olduğunu belirten gazete, Rusya’nın buna karşı çıkmasının Washington-Moskova hattında gerginlik yaratabileceğini vurguluyor.

"Eğer Batılı ülkeler Kosova’nın bağımsızlığını tanırsa, Putin de buna Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyarak karşılık verebilir. Bu da Rus birliklerinin de dahil olduğu bir savaşa yol açabilir ve Moskova’nın tavrı Kosova ile Bosna’daki Sırpların ayrı devletler kurmasını cesaretlendirebilir. Moskova, İran’ın nükleer programı konusunda Rusya’ya ihtiyaç duyan Bush yönetiminin ya Kosova’yla ilgili kararı ertelemesini ya da Gürcistan’ın NATO üyeliğine verdiği desteği çekmesini bekliyor. Her ikisi de büyük bir hata olur. Böyle bir adım, Putin’in enerji akışını keserek veya şiddet yoluyla Batıyı tehdit etme alışkanlığını güçlendirmiş olur."

XS
SM
MD
LG