Erişilebilirlik

'Seçim ABD Ekonomisini Fazla Etkilemez'


Amerikan ara seçimleri bugün yapılıyor. Sonuçların belli olmasına artık saatler kala dünya finans çevrelerinin kalbi Wall Street seçimin ekonomi üzerine etkisini tartışıyor.

Hem ABD’de hem de dünyanın bir çok başka ülkesinde Demokratların Temsilciler Meclisi’nde veya Senato’da ya da her ikisinde birden çoğunluğu sağlama olasılığı “belki birşeyler değişir” beklentisini yükseltiyor. Ancak dünya finans çevrelerinin kalbi Wall Street’e göre ara seçimlerin en azından ekonomi üzerinde çok fazla etkisi olmayacak.

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poors’un ekonomisti Beth Ann Bovino, “Demokratların Temsilciler Meclisi’nde ya da Senato’da çoğunluğu sağlamalarının ekonomi üzerindeki kısa dönemde etkisi az ile hiç fark edilemeyecek ölçüde olacak” dedi. Standard and Poors’un, kamuoyu araştırmalarına dayandırarak Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağmalarını öngördüklerini belirten Bovino, Cumhuriyetçilerin de Senato’nun kontrolünü ellerinde tutmaya devam etmelerinin en olası senaryo olduğunu ifade etti.

Uzmanlar Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlaması durumunda genel olarak harcamaların düşebileceğini söylüyorlar. Ayrıca bütçe açığının biraz daha azalması da bölünmüş bir Kongre’de gerçekleşebilir. Ancak uzmanlara göre olumlu bulunan bu gelişmelerin bile tahvil/bono piyasaları üzerindeki etkisi çok az olacak.

Kongre’nin bölünmesinin olumsuz tarafı ise uzmanlara göre, ekonomi politikalarında korumacı hissiyatın artma olasılığı. Fakat sözkonusu hissiyatı destekleyecek yasaların başkanlık seçimlerine kadar Kongre’den geçme ihtimali düşük. Ancak öte taraftan bu hissiyatın bir uzantısı olarak Bush yönetiminin hızla hayata geçirmek istediği serbest ticaret anlaşmalarının yavaşlaması ve başta Çin ile Arap ülkeleri olmak üzere belli ülkelerle ticari ilişkilerin gerilmesi de olası kabul ediliyor.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanırsa Kongre komite başkanlıklarını da ele geçirecekler. Birçok siyasi gözlemci bu durumda Demokratların bir biri ardına soruşturma açmasını bekliyor. Böyle bir senaryonun ABD ekonomisini nasıl etkileyeceğini Wall Street’in önemli yatırım bankalarından biri olan Bear Stearns’ün ekonomistlerinden John Ryding’e sorduk. Ryding “ABD ekonomisinin en güçlü olduğu dönemlerden birinde Clinton’ın başkanlıktan azledilmesi bile gündemdeydi. Tarihsel olarak gözlemlediğimiz piyasaların genelde bu tür girişimlere tarafsız kaldığı yönünde” dedi.

Seçim süreciyle beraber Amerikan ekonomisindeki yavaşlama süreci hızlanabilir. Bu olasılık Türkiye gibi gelişmekte olan pazarları endişelendiriyor. Japon menkul kıymetler şirketi olan Nomura’nun New York direktörü David Resler’a göre ise analistler için büyük kaygı uyandırmıyor.

Resler, “ABD ekonomisinin bir yavaşlama sürecine girmesi, ara seçimlerle biraz hızlanabilir; fakat ABD’nin yaşayacağı bir durgunluğun eskisi kadar çok küresel ekonomiyi etkilemeyeceğini çünkü Çin ve Hindistan gibi diğer büyüme motorları olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG